Freddie Mercury eluloofilmis «Bohemian Rhapsody» leidub stseen, milles üks sugulane sõitleb teda.
«Ah et nüüd ei ole siis perekonnanimi ka sinu jaoks piisavalt hea?» «Ma muutsin selle ametlikult ära,» vastab Mercury. «See on nüüd minevik.»
Mõnele võib tulla üllatusena, et Freddie Mercury sünnipärane nimi oli Farrokh Bulsara. Ta oli pärit parsi perest, mille juured asusid Indias, ja ta oli usu poolest zoroastrialane.
Maailma religioonide kursuses, mida ma Florida Ülikoolis annan, on zoroastrismist omajagu juttu.
Muslimite usulise tagakiusamise eest 7.-10. sajandil Pärsiast pagenud zoroastrialased jäid pidama Indiasse, kus neid hakati nimetama parsideks.
Nagu Freddie Mercury, püüdsid nemadki sulanduda uude keskkonda. Kuid samal ajal jäid nad truuks oma väärtustele, uskumustele ja usukommetele, mis paljude teadlaste kinnitusel on avaldanud mõju nii kristlusele, islamile kui ka judaismile.
Ristiusu ettekuulutaja?
Zoroastrism on üks maailma vanemaid religioone, mille ajalugu ulatub vähemalt 1200. aastasse eKr.
Zoroastrismi rajajaks peetakse Zoroastrit ehk Zarathustrat, tänapäeva Iraani alal elanud prohvetit.
Tõsi, me ei saa olla päris kindlad, kas Zoroaster on üldse kunagi tegelikult olemas olnud, aga kui oli, elas ta 1200. aasta paiku eKr. Arvatakse, et just tema koostas Gatha hümnid, mis moodustavad märkimisväärse osa Yasnast ehk zoroastrismi liturgilistest tekstidest.
Zoroastrismi õpetuse kohaselt on maailma isand ja looja Ahura Mazda, kes kehastab kõike, mis on hea. Ses mõttes on selle usu näol tegemist vanima teadaoleva näitega monoteismist ehk usust ühteainsasse jumalasse.