Osa uuringuid on ettevaatlikumad, pakkudes, et mõnikord võib libereaalne kanepipoliitika põhjustada nii suuremat kanepi kui alkoholi tarvitamist, mis oleks Eesti kontekstis muidugi katastroofiline.
Noorte huvi kanepi vastu suureneb mõõdukalt
Mõni töö tõesti näitab, et osariikides, kus kanep on kättesaadavam, kasutavad noored seda rohkem. 2016. aastal avaldatud legaliseerimisjärgseid terviseprobleeme käsitlev uuring Colorado kohta osutab aga muule. Olgugi et marihuaana tarbimisnäitajad teismeliste hulgas on olnud selles osariigis kõrgemad kui riigis keskmiselt, pole kanepikasutamine viimase kuu jooksul pärast legaliseerimist suurenenud. Lisandunud pole eriti ka uusi tarvitajaid ja need, kes juba kasutavad, ei ole hakanud seda sagedamini tarvitama. Ka 2016. aasta uuring narko- ja alkosõltuvuste kohta 45 osariigis ei peegeldanud teismeliste kõrgemat huvi marihuaana vastu osariikides, kus see on seadustatud.
Seevastu uuring Washingtoni ja Colorado kohta enne ja pärast kanepi legaliseerimist 2012. aastal näitas, et noored esimeses osariigis ei tajunud kanepit seadustamisjärgselt enam nii ohtlikuna kui varem, kuid sama ei saanud öelda Colorado kohta, kus juba varem oli legaliseeritud ravikanep. Washingtonis 8. ja 10. klasside õpilaste marihuaanatarbimine sagenes, Colorados aga mitte. Nii et sõltub kohalikest asjaoludest.
Muud tulemused
Ajakiri American Journal of Public Health kirjutas 2014. aastal, et osariikides, kus ravikanep on legaliseeritud, pannakse vähem suitsiide toime kui varem. See oleks muidugi Eestis väga teretulnud. 2013. aastal avaldatud uuring ravikanepi legaliseerimise ja autojuhtimise kohta näitas, et esimesel aastal pärast ravikanepi seadustamist liiklussurmad vähenesid 8–11 protsenti. On leitud ka seda, et neis osariikides, kus meditsiiniline kanep on kättesaadavam, on opioidsete valuvastaste rohtude üledoseerimisest tingitud surmasid vähem.
Kinnitust pole saanud väide, mida meiegi osa eksperte armastab, nagu viiks kanepiga eksperimenteerimine kangemate narkootikumideni. Suur osa kanepitarvitajatest ei proovi kunagi mingit muud uimastit. Ehkki enamik kangemate ainete kasutajaid on kanepit esimesena tarvitanud, on lõpuks n-ö nõela otsa jõudmisel muud tegurid palju olulisemad.
Paljudele küsimustele, mis on kanepi seadustamise osas jätkuvalt ülal, peaks saama vastuse jälgides, kuidas asjad Ameerikas järgnevalt lähevad. Kanada koos USA marihuaana legaliseerinud osariikidega on kui kogu maailmale kanepi reguleerimise kohta väärtuslikke andmeid pakkuv laboratoorium.