Sellisel masendaval taustal on vägagi teretulnud uudis, et parlament Skopjes toetas hääletusel napilt endise Jugoslaavia vabariigi Makedoonia nime «Põhja-Makedooniaks» muutmiseks vajaliku põhiseadusliku protsessi alustamist. Ümbernimetamine leevendab kreeklaste hirme nende oma nõude kohta kohanimele, mis viitab ka (nende sõnul õigusega) Kreeka põhjapiirkonnale.
See muutus eemaldaks ühe Euroopa vaeseima ja hapraima riigi ees seisvad tõkked teelt NATO ja (kunagi ka) ELi liikmesuseni. See oleks tõsine tagasilöök Kremlile, mis õhutab piirkonnas lõhesid ja isolatsiooni. Kokkuleppe on pälvinud välismaalt palju kiidusõnu, kuid selle teel on endiselt suured takistused. Makedoonia peaminister Zoran Zaev sai vajaliku hääletustulemuse tänu seitsmele mässulisele liikmele opositsioonilise VMRO-DPMNE ridadest – end varem konservatiivsena määratlenud partei, mis on muutunud hämmastavalt Vene-meelseks.
Suur probleem aga on Kreeka, kus kokkulepe põhjanaabriga on purustanud peaminister Alexis Tsiprase koalitsiooni paremäärmusliku erakonnaga Sõltumatud Kreeklased. Nende tuline rahvuslus hõlmab pahameeletorme sümboolsete probleemide puhul, kuid ei ulatu Venemaaga seotud tegelike probleemidega tegelemiseni. Opositsiooniliider Kyriakos Mitsotakis loodab oma rahvuslastest valijatele meeldida püüdes blokeerida leppe parlamendis ja kukutada valitsuse, et avada tee valimistele, mis võiksid teha temast peaministri.
Mingis ulatuses sisutühi poosetamine on aktsepteeritav, kuid lääs peaks tegema härra Mitsotakisele jõhkralt selgeks hinna välismaailma pahameele (ja piirkondliku ebastabiilsuse) näol, kui tal peaks õnnestuma seda tõhusalt teha.
Edward Lucas on rahvusvaheliselt edukate raamatute «Uus külm sõda» ja «Pettus» autor ja ajakirjanik. Ta töötab Varssavis ja Washingtonis tegutseva mõttekoja Center for European Policy Analysis (CEPA) asepresidendina.