Rootsi edu korratakse ka Norras. Seal suitsetab vaid üks protsent noortest naistest, kuid 14 protsenti kasutab huuletubakat. See tähendab, et suitsetamine on peaaegu kadunud, mis on erakordne saavutus. Kõik see on juhtunud ilma valitsusepoolse pingutuseta.
Uuemad tulijad on e-sigaretid. Need töötavad nikotiini ja aroomide segu kuumutamise teel. Nikotiinivedelike ja aerosoolide inimkehale osutuva mõju ulatuslik testimine näitab, et need on suitsetamisest palju ohutumad. E-sigaretid on Suurbritannia terviseameti hinnangul suitsetamisest 95 protsenti vähem kahjuliku mõjuga.
Ühendkuningriigi valitsus toetab nüüd täielikult e-sigarette. Seda teevad ka suured suitsetamisvastased organisatsioonid nagu Ühendkuningriigi vähiuuringute keskus, Briti südamefond ning Action on Smoking and Health.
Ühendkuningriigi riiklikud suitsetamisvastasted kampaaniad soovitavad e-sigarette. Neid kasutavad ka suitsetamisest loobumise kliinikud. Ühendkuningriigis on 3,2 miljonit e-sigarettide kasutajat, kellest pooled on suitsetamisest loobunud ja seejuures on e-sigarettide kasutajate hulk noorte hulgas praktiliselt tühine.
Kuumutatud tubakatoodetel, mis soojendavad tubakat, kuid ei põleta seda, on vähemkahjulik mõju tervisele. Kui põlemine ära võtta, vähenevad toksiinid olulisel määral.
Peame nägema, et need suitsetamise alternatiivid ei kujuta endast ohtu rahvatervisele, vaid on uus relv suitsetamisvastases võitluses.
Suitsetamise lõpp on silmapiiril, kuid see pole nikotiini kasutamise lõpp. Näitasime oma hiljutises aruandes «Ei tuld ega suitsu», et suitsetajate hulk on langenud, kuna suitsetajad on üle läinud ohutumatele toodetele. Jaapanis on sigaretiturg kokku varisemas suitsetajate tõttu, kes valivad pigem kuumutatavad tubakatooted kui suitsetamise. Suitsetajate hulk Ühendkuningriigis on langenud madalaimale tasemele – 15 protsendini, kuna suitsetajad lähevad üle e-sigarettidele.