Majanduse jätkusuutlik ja pikaajaline kasv saab püsida vaid sisemisel pädevusel ja ressurssidel. Aga kui kohalikus ruumis on arenguvõimalused maksimeeritud, siis tulebki suunata ennast väljapoole, et selle arvelt arendada oma sisemist pädevust ja kasvatada ressurssi.
Tallinna Tehnikaülikooli uue lühinime kasutuselevõtt ja identiteedi arengu näol on tegemist niigi tugeva ekspordiartikli tugevdamisega ja kohaliku teadustöö konkurentsivõimelisemaks muutmisega globaalsel areenil. Tugevas konkurentsis on identiteet väärtuslik ressurss ja seega tööriist, nagu seda on ka infrastruktuur ja inimkapital, kuid millesse investeerimisel loodud lisaväärtust on sootuks raskem mõõta.
Ülikoolidel on üldiselt ühiskonnas kahetine roll: nad on teadusasutused ja samuti koolitavad rahvamajandusele spetsialiste. Olles liigselt kreeni ühes või teises suunas, väheneb teaduse ja majanduse vaheline ühisosa, mis ei ole Eesti majanduse huvides. Üldistatult võib öelda, et ülikoolide majanduslik eesmärk on soodustada ühiskonna kestlikku kasvu, täites ühtaegu mõlemat eeltoodud ülesannet.
Suurtel riikidel on Eesti ees kahtlemata eelised mitmekesiseks teaduse- ja ettevõtlusmaastikuks. Väikesel majandusel ja kultuuriruumil on väiksem tõenäosus saada Nobeli preemiaid või luua omi tuntud kaubamärke, suure lisandväärtusega tooted ja töökohti. Seega on väikeste jaoks eluliselt oluline olla avatud ning pidevalt kaasas käia tehnoloogia- ja teadussaavutuste viimase sõnaga. Järjest rohkem tähendab see ekspertide rahvusvahelist värbamist ja seda nii ülikoolides kui ka ettevõtetes. Käega lüüa ei saa, sest Eesti inimeste heaolu kasvatamine on siiski midagi, millega peame ise hakkama saama. Jah, globaliseeruvas maailmas arenevad nii teadus, tehnoloogia kui ka majanduskasv meist sõltumata, kuid kusagil ei ole ette nähtud, et me peaks sellest ilma ise pingutamata osa saama.