Päevatoimetaja:
Mart Raudsaar

Õpetajate Lehes sel reedel: preemia, keeruliste lastega väikeklass ja veebientsüklopeedia

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Õpetajate Leht 12. oktoobril:

Õpetajate Leht 12.10
Õpetajate Leht 12.10 Foto: Õpetajate Leht

Seiklus!

Tänases Õpetajate Lehes tutvustame põgenemistube, seiklusparke, muuseume, mängumaid ja vabaajakeskusi, kuhu minna koos klassiga peagi algaval koolivaheajal või edaspidi toredat päeva veetma.

Direktor, millal saame preemiat?

Tänavusel aasta õpetaja galal antakse esmakordselt välja 65 000 euro suurune riiklik elutööpreemia. 10 000 euro võrra rikkamana lahkuvad peoõhtult ka eri kategooria aastapreemiate laureaadid. Riik tunnustab kodumaa juubeliaastal õpetajaid suurejooneliselt. Kuidas on aga koolides lood?

Minu poistega võib luurele minna

Rakvere gümnaasiumi sotsiaalpedagoog Julia Mägi võttis kahe aasta eest juhatada keeruliste lastega väikeklassi. Tänavu sügisel võis ta klassi rahuliku südamega järgmise astme õpetajaile üle anda – rüblikutest on saanud toredad noored. «Kool on koht, kus erinevad maailmad saavad kokku üsna väikesel territooriumil. Sõbralikud ja hoolivad inimesed on oodatud igal pool. Minu põhieesmärk ongi olnud aidata oma klassi poistel kasvada headeks inimesteks,» ütleb Mägi.

Tänapäeva noor kui isejuhtiv buldooser

Tänapäeva noortel on liiga vähe valikuvõimalusi, tõdesid noorsootöö foorumil «Noorum» nii ühiskonnateadlased kui ka noored ise.

Missugune peaks olema tänapäeva veebientsüklopeedia

Eesti Instituudis arutati veebientsüklopeedia Estonica tulevikku. Leiti, et üks võimalus on võtta eeskuju uutest digiõpikutest, sest Estonica on õpilaste ja tudengite hulgas väga populaarne. Loomulikult on suur eeskuju ka Britannica veebiversioon.

Apla ambitsioonikuse sündroomist ja haridusest

«Mida kujutavad endast ambitsioonikus ja enesekindlus nähtustena ning mida nende kooslus üledoosi korral inimesega teeb?» küsib literaat Elo Viiding. «Igal juhul on ambitsioonikus segatuna hüpermega-enesekindlusega ülivõimas asi, mis avab kõik uksed. Uksed, millega teised kohe aga vastu pead saavad.» Ambitsioon seda toetava vähimagi eetilise sõrestikuta on olemuslikult vale, leiab Elo Viiding.

Pärnus arutleti hariduse üle

Kooli nähtamatu käsi kasvatab õpilasi igal juhul, sest kooli argipäev vormib isiksust. Õpetaja vastutus ja eeskuju on võimsad arengu ja muutuste mootorid. Vabadusel on piirid ja eneseteostus ei kõrgu üle kõige, meil on kohustused ka kaasinimeste ja elukeskkonna ees. Sellised teesid jäid kõlama Pärnus peetud aastakonverentsil, kus kõneldi töökultuurist hariduses. 

Märksõnad

Tagasi üles