Allaandmistõve viis etappi
Esiteks tõmbuvad inimesed seltsielust ja ühiskonnast tagasi. Nende tuju ja tegevusvalmidus langevad, aga nad on siiski jätkuvalt mõtlemisvõimelised.
Teist etappi iseloomustab sügav apaatia, mida on nimetatud ka «kolossaalseks loiduseks».
Kolmandaks etapiks on abuulia. See psühhiaatrias tuntud mõiste tähendab tahtejõuetust, suutmatust otsustavalt tegutseda. Sel etapil loobub allaandmistõve käes kannataja tihtipeale rääkimisest, pesemisest ja üldse enda eest hoolitsemisest.
Neljas etapp on psüühiline akineesia ehk soovimatus end liigutada. Inimene hakkab lõpule lähenema. Ta ei tunne enam valu, janu ega nälga, sageli tekib roojapidamatus.
Siis aga, mõneti eriskummaliselt, võib sageli otse enne surma tunduda, et aset on leidnud imetabane tervenemine. Ent see on ainult näiline. Paradoks peitub siin selles, et kuigi mõneti paistab sihikindel käitumine taastuvat, on sihiks endaks juba elu küljest lahti laskmine. See ongi viies etapp.
Närvirajad ajus
Süveneva allaandmistõve sümptomitel on ühiseid jooni eesmise vöökääru kahjustusega – just see ajuosa seob otsmikusagara (kõrgemate funktsioonide eest vastutav ajuosa) teatud piirkondi aju sisemiste osadega. Vöökääru kahjustumine, mida võib põhjustada peamise virgatsaine dopamiini puudus, tekitab just niisuguseid sümtpomeid, mida esineb allaandmistõve korral.
Allaandmistõbi ilmneb enamasti traumeerivas olukorras, millest ei ole või ei leita väljapääsu ning mida inimene ei saa üldse või saab ainult minimaalselt mõjutada. Ohtlikes olukordades dopamiinitase küll tõuseb, aga kui stressi tekitav olukord on väljapääsmatu, langeb see kiiresti alla normi. Madala dopamiinitasemega inimestel puudub tegutsemistahe, nad muutuvad apaatseks ega tule tihti toime ka rutiinse tegevusega. Abuulia ja psüühiline akineesia on samuti seotud dopamiini vähesusega.
Allaandmistõve ohver tunneb end lüüasaanuna ning surm võib talle paista võimalusena saavutada stressi tekitava väljapääsmatu olukorra üle mingigi kontroll. Teisisõnu püütakse traumeerivast stressist pääseda, kasutades selleks surma. Surm kujutab sellisel juhul endast toimetulemismehhanismi.
Surma allaandmistõve tõttu peetakse tihtipeale tarbetuks, sest seda oleks saanud ja tulnud vältida. Selle tõve kulgemismudeli paikapanek on äärmiselt oluline, kui tahame mõista selle veidi iseäraliku, aga paraku väga reaalse sündroomi olemust. See annaks ehk lootust edaspidi äärmuslikus olukorras tarbetuid surmi vältida.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane