Katuseraha on iseenesest hea eestikeelne mõiste, mille sisu on keele mõistjale lennult selge. Tegemist on mõjuvõimuga kauplemisega. Eestile omaselt ei ole meil instantsi – peale niigi surve all oleva ajakirjanduse – kellelt retooriliseltki küsida, kuidas selline asi saab võimalik olla? Vastavad poliitikud ise, ajades silma pilgutamata orwellilikku häma, kus must on valge..
Inglise keeles on samalaadne praktika tuntud pork barrel'ite ehk soolalihatünnide jagamisega USA kongressis. Selle juured olevat otsapidi orjapidajate kodusõjaeelses kombes anda orjadele aegajalt motivatsiooniks tünnis soolaliha – kusjuures oma portsu eest tuli orjadel omavahel võidelda.
Suures riigis on marginaalsete eraldiste sidumine üleriigiliste eelnõudega võib-olla mõistetav kui midagi, mis aitab föderaalmetropoli paremini ühte köita kaugete ääremaadega. Eestis näeme aga lihtsamaid mustreid – meie soolalihatünnid on kodumaine versioon korruptiivsetest demokraatiatest tuntud skeemidest, millega raha ja töökohti jaotatakse «oma inimestele».
Sotside soov siduda katuserahad valdkonniti suuremateks pakettideks on asja juures kõige mõistlikum osa. Tegemist on maksumaksja rahaga ning selle kulutamise tõhusus peaks olema üks poliitiku esimesi kaalutlusi. Asjaolu, et muidu moraalset kõrget maad otsivad sotsidki rahakülviga kaasa läksid, osutab, et korruptiivse süsteemi lüpsmisest ei suuda või oska keelduda enam keegi. See oleks liiga suur händikäp olukorras, kus mõisa köit lohistavad kõik ülejäänud, samuti ei mõistaks seda valimiste eel kardetavasti oma erakondlasedki.
Asjaolu, et muidu moraalset kõrget maad otsivad sotsidki rahakülviga kaasa läksid, osutab, et korruptiivse süsteemi lüpsmisest ei suuda või oska keelduda enam keegi.