Küll leidsid nad, et kuuvalguse tugevusel on oluline positiivne mõju kuritegevusele välitingimustes. Mida rohkem oli kuuvalgust, seda agaramalt pandi ka toime kuritegusid.
Üks seletus sellele võiks olla nõndanimetatud valgustushüpotees, mis sedastab, et kurjategijad eelistavad, et valgust oleks just nii palju, et nad saaksid oma «asja» ära ajada, aga neid ennast ei õnnestuks tabada.
Võib olla ka nii, et valgemal ööl liigub väljas rohkem inimesi, mis tingib ka suurema ohvrite arvu.
Miks aga osa inimesi jätkuvalt usub, et Kuu põhjustab kuritegelikku või muulaadset ühiskonnavastast tegevust? Küllap peitub vastus inimteadvuses, meie kalduvuses keskenduda sellele, mida me arvame juhtuvat.
Ees ootava taevaündmuse, näiteks täis- või superkuu puhul eeldame, et inimeste käitumine muutub, mistõttu pöörame sellele rohkem tähelepanu, kui tõepoolest nii läheb. Tunnetuspsühholoogias nimetatakse seda kinnituskalduvuseks.
Jäävad siiski mõned küsimused, näiteks see, miks mõju käitumisele peaks tingimata olema negatiivne? Isegi kui valitseks otsene seos, puuduvad täielikult igasugused seletused selle kohta, miks lahkus ja ligimesearmastus ühes kuufaasidega ei suurene või vähene.
Nähtavasti me lihtsalt eeldame, et vanarahval on vaieldamatult õigus, ja usume ka ise, et muutume libahundiks, mitte aga lambukeseks.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane