Jutt «bioloogiliste» erandite normideks kuulutamisest on aga võrdlemisi laisk teema ümber juhtimine tegelikult õigusfilosoofiliselt probleemilt. On ju küsimus tegelikult homoseksuaalsete suhete seadusega reguleerimisest ning statistiliselt normideväliseid käitumisi reguleerib õigupoolest suurem osa meie seadustest – samamoodi on ka näiteks erakondadele raha annetamine, väikepruulikoja registreerimine või kasvõi teabenõude esitamine igapäevaelu tegevuse mõttes erandid, mida seadused siiski käsitlevad. Ka erandlik käitumine vajab seaduse tähelepanu.
Bioloogina võiks Ernits ehk teada sedagi, et loomariigis pole homoseksuaalne käitumine kaugeltki erand ning eriti aktiivselt esineb seda veel meie enda lähima sugulase kääbusšimpansi puhul. Issanda loomaaed on teatavasti kirju. Samas on keeruline öelda, kui palju esineb teiste liikide puhul täielikku, heterosuhteid välistavat sajaprotsendilist homosoodumust – võta näpust, mis metsloomade tegelik soodumus nüüd ikkagi on.
Seega, kui peatne EKRE-lane Ernits tahab väita, et homoseksuaalsus ei vasta mingile normatiivsele standardile, ehk siis et seda ei tohiks soosida, on tal täielik õigus seda teha, ja teistel, minul kaasa arvatud, on õigus temaga mitte nõustuda. Bioloogiateadusest on ta aga nii ajakirjaniku kui poliitikuna aastakümneid eemal olnud ning selle teaduse uuemate seisukohtadega riigikogu koridoris räägitud jutt küll ei klapi.
[1] Hoskins, Ritchie, Bailey, Royal Society B 2015 (http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/282/1809/20150429)
[2] New Scientist 16.04.2008. Evolution myths: Natural selection cannot explain homosexuality (https://www.newscientist.com/article/dn13674-evolution-myths-natural-selection-cannot-explain-homosexuality/)