Saksamaa vastumeelsus
Esiteks, Saksamaa relvajõud on äärmiselt halvas seisus. Pärast aastatepikkust kaitse-eelarvete kärpimist tublisti NATO kahe protsendi suunisest allapoole ning kulukaid sõjalisi missioone välismaal on Bundeswehr veel vaevu suuteline täitma oma põhilisemaid ülesandeid alliansi raames. Lisaks rahastusele kogeb Saksamaa sõjavägi raskusi ka sõdurite värbamise, suuremate kaitsealaste investeeringute haldamise, hangete ja küberturvalisuse teemaga.
Teiseks, samas kui paljud Saksamaa poliitikud nõustuvad, et Bundeswehr on alarahastatud, esineb NATO kahe protsendi eesmärgi täitmise osas ka suurt vastupanu, eriti vasakpoolsete parteide leeris. Pidades silmas poliitiliste jõudude praegust vahekorda, on ülimalt ebatõenäoline, et Saksamaa suudaks oma kohustusi peatselt täita.
Kolmandaks, mis on veel kõige olulisem, Saksa ühiskond avaldab vähe toetust Saksamaa juhtrollile julgeoleku- ja välispoliitikas. Saksamaa traditsiooniline vastumeelsus on suutnud külma sõja lõpu üle elada ega ole muutunud isegi Putini agressiivset käitumist Ukrainas või Trumpi «Ameerika kõigepealt» doktriini silmas pidades. Kui küsiti, kas Saksamaa peaks oma NATO partnereid kaitsma juhul, kui Venemaa peaks minema sõjalisse konflikti mõne teise liikmesriigiga, toetasid jõu kasutamist vaid 40 protsenti. Selle 2017. aasta Pew Researchi küsitluse kohaselt on Saksamaa ainuke NATO riik, kus artikli 5 stsenaariumi korral lükkab enamus oma liitlaste kaitsmise tagasi.
Edasine tee
Trumpi poliitika võib osutuda vajalikuks äratuskellaks eurooplastele, et nad jõuaksid lõpuks kaitsekogukonna ammu seatud eesmärgini. Ent see Euroopa integratsiooni järgmine samm ei tule tasuta, eriti pärast seda, kui Suurbritannia ei ole enam Euroopa Liidu liige.