Noori kujutatakse sageli õpilaste või tudengitena, mis jätab vaatluse alt välja paljud teised sotsiaalsed, majanduslikud ja poliitilised vaatenurgad, mis mängivad otsustavat rolli noorte heaolus. Eesti vajab aga erinevaid eluvaldkondi hõlmavat tervikvaadet noorte elu puudutavates küsimustes. Nii rõhutas ka hiljutine OECD raport avalikust valitsemisest, et Eesti noortepoliitika korraldus on üks mõjusamaid ning noored peavad jääma fookusesse kõikides sisepoliitilistes küsimustes – nii tööhõives, hariduses, tervises kui ka majanduses. Kõige olulisemaks on sealjuures see, et noored ise saaksid neid puudutavate poliitikate arendamisel ja väljatöötamisel ning ka hilisemal hindamisel kaasa rääkida.
Hea meel on tõdeda, et uues Euroopa Liidu noortestrateegia ettepanekus on noorsootöö välja toodud kui noortepoliitika alus ja väärtuste kandja. Kuigi ka täna on noorte osalus noorsootöös kõrge ja nad on pakutavate teenustega rahul, vajame tulevikku vaatamist ja koos noortega parema homse loomist. Selle saavutamiseks on tarvis mitte ainult arvestada noorte arvamusega, vaid tuua noorsootöö noortele igapäevaselt lähemale.
Kaasates noori noorsootöösse
Soovime, et kõik noored saaksid noorsootööst osa. Noorsootöö üheks aluspõhimõtteks ongi võrdne kohtlemine ehk siis noorsootöö tegevused peavad olema kättesaadavad kõikidele noortele, sh vähemate võimalustega noortele. Selle eesmärgi täitmiseks rahastab riik väga palju erinevaid noorsootöö tegevusi, mis on käsitletavad ennetustegevustena ning pakuvad noortele võimalusi enese tundmaõppimiseks ja positiivsete kogemuste omandamiseks.
Noored on väga mitmekülgne sihtgrupp, mistõttu on oluline noorsootöö tegevuste kavandamisel lähtuda erinevate noorte vajadustest ja huvidest. Selle korraldamiseks on parim tasand kohaliku omavalitsuse tasand – noorele kõige lähem tasand, kus on võimalik noortega koos ja neid otsustesse kaasates noorsootöö tegevusi planeerida, korraldada ja rahastada. Seetõttu teebki otsused, mida noorsootöös pakkuda või arendada, iga kohalik omavalitsus ise, lähtudes elanike vajadustest, traditsioonidest, olemasolevast taristust ja keskkonnast.