Kuna enamik NATO liikmetest kulutavad kaitsele alla kahe protsendi oma SKPst, mis on 2014. aasta Walesi tippkohtumisel paika pandud eesmärk, süüdistab USA president Donald Trump Euroopa riike, et need kasutavad Ameerika Ühendriike ära. On tõsi, et eurooplased saavad kasu Ameerika julgeolekugarantiidest ning siin ei saa täiesti välistada isegi priid kaasasõitu. Ent siiski on vale väita, et see paneks Ameerika ebasoodsamasse seisu.
Selleks on kolm peamist põhjust.
Esiteks, isegi kui vaadelda NATOt puhtalt tehingute kontekstis, jättes kõrvale taolised väärtused nagu liitlaste vaheline solidaarsus, on Washingtoni jaoks tegemist hea kaubaga. Ameeriklased, kes kutsuvad üles koormuse võrdsemale jaotamisele USA ja Euroopa vahel, kaasa arvatud Trump ise, pakuvad välja, et USA toetab NATOt enamasti altruistlikel põhjustel, teiste sõnadega, et Ameerika osutab Euroopale teene. Ent see pilt ei ole täielik. USA sõjaväe jaoks on NATO jõudude mitmekordistaja. See annab Ameerika võimule legitiimsuse. Euroopa liitlased on kaasatud hulgalistesse missioonidesse, nagu näiteks Afganistanis, samas kui otsustajaks on enamasti USA. USA sõjaväebaasid Euroopas ei kaitse mitte üksnes Euroopa liitlasi, vaid on kasutusel ka logistiliste sõlmpunktidena, et suunata võimu Lähis-Idasse. Need on varad, mida USA sõjavägi ei soovi loovutada.
Teiseks, USA kaitse-eelarve ei sõltu Euroopa sõjalistest kulutustest. Eksitav on väita, et Euroopa peab kulutama rohkem selleks, et USA saaks kulutada vähem. Pentagoni eelarve on paika pandud USA valitsuse hinnangu kohaselt, millist suutlikkust läheb tarvis, et säilitada Ameerika Ühendriikide strateegiline ülemvõim – oma jõududega, ilma liitude osaluseta! Kongress ei tutvu enne iga-aastase Pentagoni eelarve kinnitamist Euroopa kaitsekulutustega. 2017. aastal suurendas president Trump USA kaitse-eelarvet vaatamata faktile, et eurooplased kulutasid samuti rohkem (ja et Venemaa kulutused vähenesid eelmise aastaga võrreldes 20 protsendi võrra). Vastavalt Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudi andmetele kulutab NATO selle tulemusel praegu kaitseks enam kui 13 korda rohkem kui Venemaa. Ilma USAta on ülejäänud NATO liikmete kokkuliidetud kaitse-eelarve ikkagi Venemaa omast neli korda suurem. Neid arve välja tuues on raske väita, et eurooplased on peamised süüdlased, et USA kaitse-eelarve on ligikaudu 600 miljardit dollarit.