Dialoog on vajalik
Paljudel, kes on neid suundumusi jälginud eemalt – või isegi Saksamaal viibides –. kõlab kõrvus 1930. aastate kõma. Ent juudi päritolu inimesena, kes praegu taotleb Saksamaa kodakondsust, julgen väita, et antisemitismi taastärkamine Saksamaal on rohkem seotud maa globaalse tuleviku kui verise minevikuga. Samal ajal sageneva jutuga Heimat’ist («kodumaast») ja Saksamaa staarjalgpalluri väljaarvamisega foto pärast koos Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga on täiesti selge, et Saksamaa üritab oma rahvuslikku identiteeti sobitada üleilmastumisega.
Kohtusin hiljaaegu ühe suurema Saksa linna juudi muuseumi juhtkonnaga ja olin hämmastunud, millise tõsidusega nad antisemitismi probleemi käsitlesid. Esiteks üritasid nad nõndanimetatud juudiküsimust «deisraeliseerida», näidata, et juudi ajalugu on ühtlasi saksa ajalugu, mida ju tõendavad nagunii loendamatud uurimused juutide panuse kohta saksa kultuuris.
Veel olulisem on ehk see, et juudi kogukond üritab spetsiaalselt jõuda kokkupuuteni ka uute (moslemitest) immigrantidega, kellele tuleb selgitada, et juudid on ajalooliselt olnud ohvrid, mitte rõhujad.
Saksamaa juudi kogukond mõistab samuti tarvidust koondada tähelepanu Saksamaa erilise vastutuse asemel eelkõige arutelule kooseksisteerimise, mitmekultuurilisuse ja religioonide dialoogi üle. Selle siht on tõmmata kaasa eriti noori sakslasi, et nad kohtuksid ja suhtleksid juutidega.
Veel olulisem on ehk see, et juudi kogukond üritab spetsiaalselt jõuda kokkupuuteni ka uute (moslemitest) immigrantidega, kellele tuleb selgitada, et juudid on ajalooliselt olnud ohvrid, mitte rõhujad. Sellega on kaasnenud paralleeli tõmbamine diskrimineerimise, mida peavad taluma tänased sisserändajad, ja kannatuste vahele, mida on juudid pidanud minevikus üle elama. Loodetavasti suudetakse ühise rõhutute kultuuri raames luua sildu religioonide vahel.
Ajal, mil Saksamaa seisab silmitsi aina tõsisemate aruteludega identiteedi üle, tuleb eliidil sellega filosoofiliselt kohanduda ning innustada aina mitmekesisemat elanikkonda tihedamale dialoogile. Praeguse aja identiteedipoliitika probleemid ei süvenda ainult antisemitismi, vaid rassismi üldisemalt. See kehtib ühtmoodi Saksamaa kui ka Ühendkuningriigi ja teiste lääneriikide kohta.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane
© Project Syndicate 1995–2018