Võimalus ise otsustada, millal või kas üldse lapsi saada, ei ole kõigest inimese põhiõigus, vaid ka otsustav võimalus saavutada majanduslikku edu, eriti just vaesuses elavate naiste puhul. Kuid liiga paljudes arengumaades nõrgestab seda õigust võimatus hankida turvalisi moodsaid raseduse vältimise vahendeid.
Perekonna loomise otsus on üks tähtsamaid otsusi iga inimese elus. See on ühtlasi üks põhilisemaid inimõigusi: ainult täiskasvanud inimesel on täielik voli otsustada, kas, millal ja kui sageli lapsi teha. Ometi on seegi õigus miljonitele inimestele maailmas kättesaamatu.
Üle 200 miljoni arengumaade naise, kes soovib rasedust edasi lükata või vältida, ei kasuta tänapäevasi raseduse vältimise vahendeid. Vaeste, napima haridusega või maapiirkondades elavate naiste ette võivad kerkida märkimisväärsed majanduslikud, kultuurilised ja institutsionaalsed tõkked, kui nad soovivad sünnikontrolli vahendeid kasutada, ning nad pöörduvad meeleheites tihtipeale ohtlike raseduse vältimise viiside poole. Kui naistel oleks universaalne ligipääs teadliku pereplaneerimise teabele ja teenustele, võimaldaks see sünnitajate surma vähendada kolmveerandi ja vastsündinute surma viiendiku võrra.
Pereplaneerimine ei tähenda aga kõigest elu päästmist – see aitab ka raha kokku hoida. Iga seksuaaltervisesse pandud dollar lubab rasedusega seotud terviseprobleemide pealt kokku hoida 2,20 dollarit. Samuti, mida kaugemale lükkab naine laste saamise, seda kauem võib ta tööl käia, millega edendatakse majanduslikku heaolu ja õitsengut ka vaesemates kogukondades.
Mõned valitsused on juba seda mõistnud ning asunud vastavaid rahaeraldisi tegema. Näiteks Tais on tervishoiuministeerium suurendanud pereplaneerimise eelarvet põhjendusega, et praegune kulude kasv võimaldab hilisemat tervishoiukulude kokkuhoidu.