Poliitilise tormi põhjustanud avalduses väitis türgi päritolu sakslane Özil, et võidu korral peetakse teda sakslaseks ja kaotuse korral immigrandiks. Tundlik teema, mis kerkib vähemusrahvuste esindajatest tippsportlaste puhul ikka ja jälle eri riikides esile.
Selge on see, et ilma Saksamaa läbikukkumiseta MMil poleks sellist poliitilist skandaali puhkenud, sest pärast häbiväärset esinemist tembeldati Özil justkui ainsaks süüdlaseks. Samas on selge ka see, et kümnete miljonite fännidega sportlane vastutab oma maine kõrval ka oma riigi eest, ja Özil käitus naiivselt.
Özil väitis, et kohtumine Erdoğaniga Londonis polnud mingit pidi poliitiline. Erdoğanile oli see aga ideaalselt ajastatud kampaaniaüritus, mis leidis aset vaid kuu aega enne Türgis toimunud valimisi, mille senine president ülekaalukalt võitis.
Ei meeldiks ju meilegi, kui mõni vene päritolu Eesti sportlane läheks rõõmsalt Vladimir Putiniga kohtuma ja räägiks hiljem, kuidas ta pole kunagi kaotanud sidet oma vanemate kodumaaga.
Erdoğan, kes eirab kodumaal järjepidevalt inimõigusi, piirab sõnavabadust ja vangistab massiliselt inimesi, on Euroopas elavate türklaste seas populaarne, sest lubab Türgi hiilguse taastada. Mitte päevagi Erdoğani hirmuvalitsuse all elanud inimesed toetavad presidendi visiooni, samal ajal tugevneb raudne haare kodumaal elavate türklaste kõride ümber.
Kuigi Özil on 92 mänguga Saksamaa koondises oma lojaalsust tõestanud, ei vabasta see teda vastutusest. Erdoğani režiimile vaikimisi heakskiidu andnud Özil ja Ilkay Gündoğan sülitasid sellega näkku nii sakslastele kui ka Erdoğani tegude tõttu kannatavatele türklastele, lastes end kampaanias tööriistana kasutada.