Nad võiksid tõepoolest. Venemaa arenes 1990datel demokraatia suunas, kuid seejärel liikus tagasi. Seal on mitmeid põhjuseid, üks ilmselgelt nafta. Nafta võim on tõeliselt tähtis, see on võimaldanud valitsusel pakkuda teenuseid ja toetada majandust uskumatutel viisidel. Sarnast mustrit võib kohata Venezuelas. Ilmselgelt on nafta roll suur ka mitmes Aafrika riigis.
See on nn ressursineedus, mis on teada-tuntud fenomen üle maailma ning võimaldab diktaatoritel võimul püsida, isegi kui nad ei paku inimestele muud, näiteks sõnavabadust.
Lisaks, Venemaa üleminek läks omal ajal õnnetult – IMFi ja Maailmapanga toonased säästupaketid olid nii karmid ja neid suruti Venemaale peale niisugusel moel, et nüüd on inimestel tõepoolest vastureaktsioon.
Inimesed nägid, et demokraatiale üleminek tähendas ühiskondlike teenuste kärpimist mitmel erineval moel ning nad sidusid kaks asja omavahel. Inimesed ei näinud demokraatiast kasu tõusvat. See ei ole ka kunagi olnud Venemaa ajaloolise pärandi osa.
Lisaks oskas Putin lõigata kasu Tšetšeenia sündmustest, kasvatades nii rahvuslikke tundeid ning esitledes end jõulise liidrina. Duuma ja opositsioonijõud ei ole samas kunagi olnud väga tõhusad, ei organiseerumiselt ega võimu kasutamise poolest.
Seega, mitmed riigid saavad liikuda sammu edasi ning seejärel kaks tagasi. See on täiesti võimalik, areng ei ole ainult ühesuunaline.
Venemaa ümbruses on veel mitmeid põnevaid riike. Kuid kas ja mil moel mõjutab neid araabia kevad, on veel vara hinnata. Mitte keegi ei osanud ette ennustada Tuneesia sündmusi, nii et kes teab, mis hakkab juhtuma mõnes postkommunistlikus riigis.
Sündinud: 10. juuli 1953 Suurbritannias
Harvardi Ülikooli politoloogialektor (USA), Sydney Ülikooli külalisprofessor (Austraalia)
Aastatel 2006-2007 juhtis New Yorgis ÜRO Arenguprogrammi demokraatliku valitsemise töögruppi
Tema teadustöö võrdleb demokraatlikke protsesse ja demokratiseerumist, valimisi, kultuuri ja avalikku arvamust, poliitilist kommunikatsiooni ja soopoliitikaid erinevates riikides üle maailma.
Tuntud esineja ja auhinnatud kirjanikuna on ta tänaseks avaldanud enam kui 40 raamatut.
Norris pälvis koos Ronald Inglehartiga tänavuse Skytte preemia, mida peetakse mitteametlikuks politoloogia Nobeliks. Varem on sama autasu saanud ka näiteks Rein Taagepera.
Allikad: AEF, pippanorris.com