Sellest piisas, et teda esialgu Kremlis ja NSV Liidu välisasjade rahvakomissariaadis ei aktsepteeritud Eesti NSV välisasjade rahvakomissarina.
Õigupoolest oli tegemist reageeringuga samas ajalehes 24. märtsil 1944. aastal ilmunud kirjutisele, mis õigustas Balti riikide okupeerimist 1940. aastal. Sellele kirjale oli alla kirjutanud Hans Kruus koos oma «kaasseltsimeeste» Liudas Gira ja Jânis Sudrabkalnsiga.
See kiri oli mõeldud kui Nõukogude Balti liiduvabariikide intelligentsi esindajate selge seisukohavõtt maailma 1940. aasta sündmuste õigustamiseks.
Hans Kruusi küsimuse sel moel päevakorrale kerkimine näitab üsna selgelt, et Kremli jaoks oli Balti küsimus tundlik teema ja ei soovitud rahvusvahelist tähelepanu sellele tõmmata.
1944. aasta sügiseks oli olukord muutunud. Võrreldes aasta algusega tundis Moskva end välispoliitiliselt hoopis kindlamini ja oli veendunud, et Balti küsimust liitlased päevakorrale ei tõsta ning oktoobri lõpus 1944. aastal nimetati Hans Kruus Eesti NSV välisasjade rahvakomissariks.
Ühtlasi oli selleks ajaks Moskvas selgeks saanud, et liiduvabariikide välisministeeriumid sisulise välispoliitikaga ei hakka tegelema, kuna NSV Liit oli ÜROs saanud endale vetoõiguse.
Nii oli tegelikult Moskva aasta alguses vastuvõetud otsus – delegeerida osa välissuhtlust liiduvabariikidele – osutunud ennatlikuks.
Kõikides liiduvabariikides loodud välisasjade rahvakomissariaadid hakkasid tegelema teisejärguliste küsimustega.
Diplomaatiliste töötajate ettevalmistamiseks korraldati NSV Liidu välisasjade rahvakomissariaadi juures tegutsenud Kõrgemas Diplomaatilises koolis 6-kuulised diplomaatiliste töötajate kursused.
Kõik liiduvabariigid pidid saatma sinna oma esindajad. 1944. aasta aprilli alguses kinnitaski EK(b)P KK Büroo kaadrisekretär Nikolai Puusepa ettepanekul oma kandidaadid nendele diplomaatilistele kursustele: Harald Habermanni, Eduard Konsa, Aleksander Renningu, August Sipsakase ja Aleksander Abeni.