Bin Ladeni kaliibriga kurjategijate kohtlemine näib rahvusvaheliselt üldse väga kõikuv: Saddam Husseini üle mõisteti kohut ja ta poodi üles. Nüüd on õhus küsimus, mida teha Gaddafiga, kelle püüdmiseks elusalt või surnult pandi Liibüas välja kaks miljonit dollarit - kas teda peaks kohtu alla andma Liibüas, või peaks see koht olema rahvusvaheline kriminaalkohus? Miks see nii on?
Sest need olukorrad ongi erinevad. Kui jutt on olukorrast Liibüas, siis millise seaduse järgi saab Gaddafit süüdistada? Kui tegu pole Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga, mis tegutseb rahvusvahelise statuudi alusel, siis saab see toimuda ainult nende seaduste alusel, mis Liibüas selles kontekstis olemas olid. Samamoodi, kui rääkida Egiptusest ja Mubarakist, siis seal toimub kõik Egiptuse seaduste alusel. Nii tulebki seda käsitleda - nagu te mainisite ka Saddam Husseini ja seda, mis Iraagis toimus.
Süüdistuse esitamist ja karistust nähakse erinevates ühiskondades erinevalt. Üks asi, mille poolt meie, ameeriklased alati kõneleme, on õiguspärasus. See tähendab, et reegleid järgitakse piisavalt, et mitte anda põhjust kriitikaks. Et süüdistatav saab esitada oma argumendid samamoodi, nagu süüdistus esitab enda omad, ning et seadust kohaldatakse ühtviisi kõigi suhtes. See tagab, et tegu poleks kättemaksuaktiga, vaid kõik toimub õigusriigile kohaselt ja seaduslikult.
Seda on lihtne öelda, aga väga raske teostada, eriti konfliktijärgse kaose oludes. Aga siiski võimalik, kui on piisavalt tahet, ja ka rahvusvaheliselt mõjutatakse inimesi käituma vastutustundlikult pärast seda, kui relvad on vaikinud.