Europeana on Euroopa digiraamatukogu, mis avab täna külastajatele oma virtuaalsed uksed. Tegemist on mitmekeelse internetiportaaliga, kuhu on koondatud ELi liikmesriikide raamatukogudes, muuseumides ja arhiivides digitaliseeritud kultuuriväärtused. On väga tõenäoline, et Europeana saab maailmas tähtsamagi koha, kui oli Aleksandria raamatukogul.
Põhjuseks pole sugugi mitte ainult asjaolu, et digitaalkujul saab kultuuriaardeid säilitada sajandeid. Palju olulisem on see, et kui Aleksandria raamatukogu varasid said kasutada ainult väga kitsa ringi teadlased ja uurijad, kellel oli piisavalt raha, et reisida Egiptusesse, siis uus Euroopa digiraamatukogu on avatud kõigile huvilistele kogu maailmas.
Alates tänasest saab veebiaadressil www.europeana.eu alustada virtuaalset reisi, et tutvuda Euroopa rikkaliku kultuuripärandiga. Kes soovib näha Mona Lisa naeratust, saab minna virtuaalsele külaskäigule Louvre’isse ja Leonardo da Vinci kuulus maal ilmub otse arvutiekraanile; sealt omakorda võib teekonda jätkata Veneetsiasse, et näha sama autori teisi töid.
Soome matemaatikatudeng võib hiirega klõpsates pöörata Europeanas Isaac Newtoni «Principia mathematica» lehti, kartmata, et 1687. aastal ilmunud originaal kannatada saaks. Läti geograaf võib uurida 1784. aastast pärit maakaarti «Carta plana de parte da Costa do Brazil», mis kirjeldab Portugali maadeavastuste ajalugu ja mis on praegu hoiul Portugali rahvusraamatukogus Lissabonis.
Lisaks kõigele saab iga külaline Europeanat kasutades panna sealsed teosed nende ajaloolis-kultuurilisse konteksti. Kui on soov tutvuda teistegi Mozarti ajast pärit teostega, tuleb lihtsalt klikkida Europeanas oleval ajateljel ja teie ees ongi 1756.–1791. aasta raamatud, maalid ja ehitised. Need, keda huvitab pigem Euroopa lähiajalugu, võivad klikkida aastal 1989 ning vaadata videot Berliini müüri lammutamisest.