Töö juureski ei lähe kõik paremaks. Gina Vega ja Debra Comer kirjutasid 2005. aastal ajakirjas Journal of Business Ethics, et tööalane kiusamine «toodab toksilist töökeskkonda ja halvab organisatsioonide tootlikkust», ent on sellest hoolimata USAs «erakordselt tavaline». Teine uuring väitis, et kuni kaks kolmandikku töötajatest kogeb või näeb tööalast kiusamist. Oleme nüüd ülikoolist väljas, ja ometi pole kõik paremaks läinud.
Mind, austraallast, kiusati pidevalt nii põhikoolis kui ka keskkoolis – mitte nii hullusti kui suitsiidiohvreid, kuid pilt oli sarnane, kuigi värvid olid tuhmimad. Ma jäin ellu, ent tulin Pennsylvania ülikooli selge ootusega, et kõik läheb paremaks. Paljus läkski kõik paremaks, ent kiusamine jätkus – e-kirjade teel, tekstisõnumite teel, teeseldes, et nii ongi normaalne. Ja need silmatorkamatud tudengid, keda on retsitud, ignoreeritud seetõttu, et nad pole populaarsed, kellest on räägitud halbu kuulujutte või keda on reedetud, ühinevad minuga väites, et kui see on «parem», siis peavad asjad kiiresti veelgi paremaks minema.
Kiusamine on kõikjal. See ei tunne usku, rassi, seksuaalset orientatsiooni ega geograafiat – need on vaid vabandused, millega kiusamist õigustatakse. Kiusamine ei lõpe, kui öelda ohvritele, et «kõik läheb paremaks». See kõlab õõnsalt, kuniks kaitsetuid rünnatakse USAs nii koolis, ülikoolis kui ka töö juures. Kõik läheb paremaks ainult siis, kui me ise selleks midagi ära teeme.
Artikkel avaldati Postimehe vahel ilmunud kampaania «Erinevus rikastab» erilehes Ajaleht.