100 aastat tagasi hukati täna Venemaa viimane keiser Nikolai II koos perekonnaga. Ajaloolane Alo Särg teeb sel puhul väikese ülevaate muinasjutust, mis algas Coburgis, Euroopa poliitika eestoas ning lõppes Siberi pärapõrgus.
Laskude kõla vaibub vaikses kajas iidsete võlvide all, aeglaselt vajub väikesesse ruumi surutud tolm ja püssirohu suits, krohvitolmused mehed tunnistavad tummalt kuulidest puretud triibulise tapeediga seina ning nende jalge ees lebavaid kehi, võikaid ja veriseid… Tsaari perekonna kroonikale oli pandud punkt. Oli 1918. aasta 17. juuli öö, kell oli just ületanud kahe piiri.
Valitsemine, millest oleks võinud tulla midagi suurt
Lõpp on traagiline, nagu alati, aga algus, eriti alguse lootus, on üldjuhul roosiline. Sellest sajandi mõrvast möödub 100 aastat, kuid isegi see pikk aeg ei ole suutnud kustutada maailma huvi viimase tsaari perekonna saatuse vastu. Vist mitte kellegi kohta ei ole ilmunud sellisel hulgal eri keeltes teoseid kui just selle perekonna kohta ning nende jõhker lõpp ei ole mänginud siin mitte just väikest osa. Mõni aega tagasi vaatajate ette jõudnud linateose «Matilda» eel- ja järellainetus on üksnes kinnitanud selle huvi jätkumist.
Kui 1896. aasta kevadel krooniti fotoaparaadi välkude ja filmikaamerate surina saatel uueks Vene keisriks Nikolai II, ei osanud keegi arvata, et aset leidev sündmus on muule lisaks eriline ka selle poolest, et ta on ühtlasi viimane keiser Venemaal. Praegu sellele ajale tagasi vaadates tekib tahtmatult tunne, nagu filmikaamera oleks just selleks leiutatud, et taolist suursündmust, viimast omataoliste seas, võimalikult täpselt tulevastele põlvedele jäädvustada. Sama võib muidugi öelda ka terve Nikolai II elu kohta, mis oli täis nii isiklikku kui ka riiklikku traagikat.