Kalev Stoicescu

FOTO: Mihkel Maripuu

USA presidendi Donald Trumpi selle nädala Euroopa turnee koosneb kolmest osast – esmalt NATO tippkohtumine, siis visiit Suurbritanniasse ja seejärel kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu analüüsib nende käikude tausta.

Tellijale

* NATO päästmine on Euroopa liitlaste käes, kes peavad saavutama kaheprotsendilise kaitsekulude taseme mitte Trumpi tujude pärast, vaid enda julgeoleku tagamiseks.

* Liitlased võiksid kokku leppida, et kulutavad olulise osa võimearenduse eelarvest USAs või USAga koostöös toodetud relvastuse hankimisele. See oleks realistlik ning Trumpile sisepoliitiliselt kasulik.

* Suurbritannia liidrid püüavad kindlasti veenda Trumpi loobuma kaubandussõjast, kuid ühtlasi hoiatada ka ta eesseisva Putiniga kohtumise karidest.

* Venemaad huvitab eelkõige endine sovettide impeerium, iseäranis Ukraina. Kui Trump – kellele selgitatakse, et vene keelt kõneldakse ka Moldovas ja isegi Gruusias – noogutab või koogutab, on need riigid jäetud Moskva meelevalda ning ka Euroopa Liidul pole enam suurt mõtet neid toetada.