Käesoleva kümnendi põhiline konflikt tundub käivat rahvusluse ja globalismi, mitte populismi ja elitismi vahel. Peaaegu kõikjal, kuhu ainult pilgu heidame – olgu tegemist Ühendriikide või Itaalia või Saksamaa või Suurbritanniaga, rääkimata juba Hiinast, Venemaast ja Indiast –, on rahvuslike tunnete kasvupuhang muutunud poliitikaelu peamiseks käimalükkavaks jõuks.
Samal ajal eeldatud «tavaliste inimeste» mässu eliidi vastu ei paista väga kuskil. Miljardärid eesotsas Donald Trumpiga on haaranud enda kätte USA poliitika, «populistlikku» Itaalia valitsust juhivad valijate mandaadita professorid ning kuskil maailmas ei ole ka maksudega suudetud vähendada finants- ja tehnoloogiasektori esindajate ning firmajuhtide sissetulekute metsikut kasvu. Samal ajal tavalised töötajad on pidanud leppima tegelikkusega, et ülikvaliteetne elamispind, haridus ja isegi tervishoid jäävad nende käeulatusest lootusetult välja.
Rahvusluse domineerimine võrdsuspõhimõtte üle torkab eriti teravalt silma Itaalias ja Suurbritannias, kahes riigis, mida omal ajal tunti rohkem loiu rahvustunde järgi. Suurbritannia on tuntud selle poolest, et seal pole riigilippu isegi valitsushoonetel, ning enne Brexiti referendumit suhtusid inimesed riiklusse nii muretult, et ei suvatsenud kokku leppida isegi selles, mis on nende riigi nimi: Ühendkuningriik, Suurbritannia või Inglismaa, Wales ja Šotimaa.
Samal ajal tavalised töötajad on pidanud leppima tegelikkusega, et ülikvaliteetne elamispind, haridus ja isegi tervishoid jäävad nende käeulatusest lootusetult välja.
Itaalia polnud isegi nii palju rahvuslik. Euroopa Liidu asutamisest peale on itaallased olnud suurimad föderalismi poolehoidjad ja arvamusküsitlused näitasid, et päris viimase ajani usaldasid valijad ELi juhte Brüsselis rohkem kui omaenda valitsust Roomas. Itaallased armastavad kirglikult oma kultuuri, ajalugu, toitu ja jalgpalli, aga nende isamaalisus oli seni seotud pigem regioonide ja linnade, mitte riigi kui tervikuga. Nad eelistasid valitsemist Brüsselist valitsemisele Roomast.