Nüüd, 31 aastat hiljem, purskab Tartumaal elav Tabivere elanik ajakirjanikule, et viidagu see puidurafineerimistehas parem Ida-Virumaale, peaasi, et tema õue alla ei tulda. Nõnda on see paljude asjadega: tuulikud, raudteed, maanteed, sillad, tehased… Keegi ei taha neid enda juurde, kuigi nende vajadusest saadakse isegi aru.
Kalduvus Ida-Virumaad muust Eestist lahti lõigata on ohtlik ja vastik. Idavirulased ise aga käiksid kas või kõrvade peal, et tõestada vastupidist.
Vastuseis on inimlikult mõistetav, kuid konkreetse Tabivere elaniku suhtumine näitab hoopis midagi muud – Ida-Virumaad ei peetagi justkui õigeks Eestiks, et ollakse sellest juba nagu loobutud.
Tõsi, on ka erandeid. Viru-Nigula vallavanem Einar Vallbaum kutsub kurikuulsat tehast jätkuvalt Virumaale Kunda kanti, kus suurt rahva vastuseisu kartma ei pidavat. Seda võib pidada aga pigem blufiks. Märksa tõsisem on eurosaadik Yana Toom, kes mängib samas registris.
Kuigi ma pole väga kindel, et vastu ei hakata, on loogika lihtne: tehas loob töökohti ning Ida-Virumaal ollakse tööstusega juba harjunud. Vastupidiselt tartumaalastele ja tartlastele, kes kulgeksid heade mõtete linnas paadikesega niisama mööda Emajõge või võitleksid õiguse eest Pirogovi platsil õlut libistada.
Nii mõtlebki Tabivere elanik: viige see tehas Ida-Virumaale, seal ei hakka keegi õiendama, seal on venelased musta töö tegemise ja saastunud loodusega harjunud.
Just sellise levinud väärsuhtumisega tõmmatakse üks osa Eestist lihtsa liigutusega maha, sest eemalt vaadates polegi idavirulastele midagi peale kaevanduste ja tehaste vaja. Kalduvus Ida-Virumaad muust Eestist lahti lõigata on ohtlik ja vastik.