Aruteludes euro ümber käiakse tavaliselt välja keerukaid finantsskeeme, mille varal luua «kerksust» järgmiste majanduslike vapustuste puhuks. Ometi on vapustus, mida me praegu üle elame, sootuks poliitilist laadi. Populistid koguvad jõudu kogu Euroopa Liidus ning Itaalias, liidu ühes asutajaliikmes, on võimule kerkinud euroskeptiline koalitsioon, mille osapooled on populistlik Viie Tähe liikumine ja natsionalistlik erakond Liiga.
Nagu ikka, kui mõnes G7 või ELi riigis senise eliidi vastased jõud võimule pääsevad, tuleb nüüd küsida, mis saab edasi ja kas leidub tee tagasi normaalse olukorra juurde. Itaalia puhul on seda veel vara öelda. Küll võime aga senikaua mõelda selle peale, millest võiksid populismi tõusulaine pidurdamisele kerkinud eurooplased õppust võtta.
Põhiline õppetund seisneb selles, et Euroopa riigid ei saa isegi loota praeguse populistliku natsionalismi ja marurahvusluse tõusulaine vaigistamisele, kui nad ei tee koostööd. Paraku on seni reageerimine populistide edule olnud «see on sinu kapsamaa» tüüpi, nagu reageeriti näiteks protektsionismile 1930. aastatel: kõik üritavad probleemi teiste kaela lükata, kuni see viimaks hammustab valusalt kõiki.
Euroopa riigid ei saa isegi loota praeguse populistliku natsionalismi ja marurahvusluse tõusulaine vaigistamisele, kui nad ei tee koostööd.
2015. aastal veenis toonane Itaalia peaminister Matteo Renzi Euroopa Komisjoni, et tema valitsus vajab suuremat «paindlikkust» riigivõla asjus, et hoida vaos Viie Tähe liikumist. Täiesti ennustatavalt ajas selline ELi eelarvereeglite painutamine raevu Saksamaa avalikkuse ja kasvatas paremäärmusliku Saksamaa Alternatiivi (AfD) toetust, millest nüüdseks on saanud Bundestagi peamine opositsioonipartei. Aga eks olnud ju rahva pahameel sellegi taga, et Saksamaa valitsus nõudis 2015. aastal ülirangete tingimuste kehtestamist Kreekale, mis süütas tollel maal võimsa populistliku mässutungla.