Kolme vanemaga lapse idee mõistmiseks tuleb kõigepealt kõnelda DNAst. Küllap enamik inimesi on tuttavad DNA kaksikheeliksiga, mis moodustab 23 paari kromosoome, mida leiab kõigi meie keha rakkude tuumas. Sellest pärinevad juhised kogu organismi ülesehitamiseks ja valgud, mis määravad meie eksistentsi sünnist surmani. Ent tuumas paiknev DNA ei ole ainuke DNA, mida meie olemasoluks vaja läheb. DNAd leidub samuti väikestes rakusektsioonides, mida nimetatakse mitokondriteks ja mida leidub kõigis meie keha rakkudes.
Mäletate veel mitokondreid? Meenutage põhjalikult keskkooli bioloogiatunde. See on see oakujuline organell, millele joonistel tõmmatakse sageli siksakjoon peale ja mida nimetatakse raku energiaallikaks. Kõik keharakud, kaasa arvatud muna- ja seemnerakud, vajavad oma funktsiooni täitmiseks energiat. Rakk ilma toimiva mitokondriaalse DNAta (lühendatult mtDNA) on justkui auto ilma kütuseta.
Erinevalt rakutuuma DNAst ei teki mtDNA mitte mehe ja naise DNA ühinemisel. Mitokondrid liiguvad edasi ainult emaliinis, mis tähendab, et need, mis asuvad viljastatud munarakus, leiduvad ühtlasi inimese arengu ja elu kestel kõigis tema rakkudes.
Sarnaselt tuuma DNAga võib mtDNAs esineda mutatsioone, mis võivad kaasa tuua väga tõsiseid haigusi, mõnel juhul isegi viljatust naistel, kes on õnnetus omada defektseid mitokondreid. Siin astubki mängu kolmas vanem
Kolmas vanem
2016. aastal sündis laps paarile, kes oli pidanud visa võitlust ühe mtDNA mutatsiooni tagajärgedega, mis põhjustab Leigh' sündroomi, progresseeruvat neuro-ainevahetushäiret. Kui naisterahva munaraku defektsed mitokondrid asendati mutatsiooni mitteomava doonori mitokondritega, kandis sündinud laps viimaks kolme inimese DNAd: naissoost tuuma DNA doonor, meessoost tuuma DNA või sperma doonor, naissoost mitokondrite doonor. See oli esimene laps, kes sündis niisuguse unikaalse tehnoloogia abil.