K, 30.11.2022

Sergei Metlev: russofoobia mõiste Kremli keeles

Sergei Metlev
Sergei Metlev: russofoobia mõiste Kremli keeles
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 16
Moskva Punane väljak.
Moskva Punane väljak. Foto: Liis Treimann

Kreml kehtestas reale Eesti poliitikutele ja ühiskonnategelastele, nende hulgas ka minule, sissesõidukeelu «pöörase russofoobsuse» tõttu, mis on kahtlemata osa häbitust eesmärgist muuta Kremli-kriitilisus rahvusvihaga sarnaseks, kirjutab Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht Sergei Metlev.

Russofoobia süüdistustega soovitakse ka muuta vabu ühiskondi järeleandmisaltimaks, kuna need ühiskonnad on mõnikord tundlikud rahvus- ja rassipõhise vihkamise teemade suhtes ja võivad süüdistuste rahe all kohkuda. Eestis see vast pole nii suur mure kui mõnedes Lääne-Euroopa riikides, kus liiale läinud enesetsensuur võib igati vajalikku kriitilist diskussiooni pärssida.

Eestis ja laiemalt Lääne maailmas eksisteerib objektiivselt aina süvenev Kremli-kriitilisus, mille käivitajaks on Putini poliitilised otsused, mitte russofoobia kui maailmavaateline valik. Kindlasti ei vihata (kui mõned radikaalid välja jätta) Euroopas ja USA-s vene inimesi, vene keelt ja kultuuri kui selliseid. Vastupidi – Eestil on väga rikkalik kooselamiskogemus vene kultuuriga ning meie põhiseadus tagab võrdse kohtlemise sõltumata emakeelest.

Märksõnad
Tagasi üles