Loomulikult esineb ka väga positiivset suhtumist ajateenistusse, kuid siiski on valdavalt jäänud kõlama fraasid nagu: «Kannatasin mina ära, kannatad ka sina» või «Sõjavägi teeb mehest mehe».
Need küünilised fraasid tunduvad esmapilgul täiesti normaalsed, kuid kas ikka on?
Rääkides ajateenistusest, ei sea meie inimesed esikohale oma riigi kaitset, vaid kohustuse ja seaduse, mille alusel tuleb minna teenistusse. Just nimelt – tuleb minna! Rääkides soomlastega, on märgatav kardinaalne erinevus suhtumisel ajateenistusse, seda hoolimata sarnasest ajaloost. Kuidas siis nii?
Tõepoolest, kui pisut süveneda ajalukku, saab selgemaks, miks Eesti inimesed suhtuvad ajateenistusse just sedasi.
Keisriarmee
Ei ole vist Eestis inimest, kes poleks kuulnud keisriarmee jõhkrast 25-aastasest teenistusest. Vähem aga teatakse seda, et enne kehtis Vene keisririigis lausa eluaegne nekrutikohustus, mis õnneks meie aladele ei laienenud.
1793. aastast vähendati Venemaal nekrutikohustust 25 aasta peale ja Eesti aladelt võeti esimesed nekrutid 1797. aasta lõpus.
25-aastane nekrutikohustus tähendas seda, et suure tõenäosusega ei nähtud oma poega, venda või peigmeest enam kunagi. Hukuti lahingus, õnnetuses või haigestuti mõnda surmavasse haigusesse. Ja nagu sellest kõigest veel vähe, jäi ju alati ka võimalus, et mehel tekkis nii pika teenistuse lõpuks ka oma elu ja suhted kusagil Venemaal. Arvestades olusid, polnud sel ajal koju reisimine reaalne ega ka vajalik. Igatahes kojupöördujaid oli väga vähe.
25-aastane nekrutikohustus tähendas seda, et suure tõenäosusega ei nähtud oma poega, venda või peigmeest enam kunagi.