On ka põhjust, sest kõik, kes veidi ilmas ringi vaadanud, näevad, et meie metsadel, soodel ja rabadel on oma võlu, mis võiks ka teistele huvi pakkuda. Ja pakubki. Mitte ainult tselluloosi pärast. Seega saaksime tõepoolest oma metsa väga hästi «väärindada», kui müüa see maha välismaalasele, mitte pabermassitehasele, vaid turistile, kes läheb siinsest värske õhu mürgitusest lausa segi.
Soomlaste asemel käib meil üha rohkem külalisi Hiinast, Jaapanist ja Koreast, Virumaa muuseumid juba otsivad korea keele oskajat giidiks. Kui näidata korealastele Lahemaal murulappi, teevad nad sellega kiljudes sada selfit, sest see on nende jaoks midagi väga erilist.
Tegelik elu nõuab muidugi oma. Sealhulgas ka metsa majandamist.
Võitlused Emajõe äärde plaanitava tselluloositehase või Rail Balticuga tuletab mõneti meelde 30 aasta tagust aega, kui peeti fosforiidisõda. Mõelda vaid, just tänavusel suvel 30 aastat tagasi keerlesid laulva revolutsiooni tuules magusad pöördelised sündmused! Muidugi kujunes see sõda toona pigem poliitiliseks võitluseks oma vabaduse eest ja süsteemi vastu. Fosforiit polnud põhiprobleem.
Nõukogude võim lagunes ja fosforiidimaardlaid meile ei rajatud, kuid mingil hetkel jõuame ringiga samasse punkti tagasi ning huvi nii metsa kui ka maapõues peituvate varade vastu kasvab olenemata riigikorrast paratamatult. Vahe on vaid selles, et tehnoloogia on muutunud nüüdseks inim- ja loodussõbralikumaks.
Võitlused Emajõe äärde plaanitava tselluloositehase või Rail Balticuga tuletab mõneti meelde 30 aasta tagust aega, kui peeti fosforiidisõda.