Paraku sellega üritus piirduski. Lahinguteni, milleks see õppus oli tegelikult loodud, me ei jõudnud. Kindlasti ei saa ma kõigi eest rääkida, aga vähemalt meie jalaväekompanii pani Lõuna-Eesti metsade vahel enamiku ajast lihtsalt tuima.
Sõitsime autoga metsa, istutasime end kaitsepositsioonidele ja molutasime seal mitu päeva. Kes magas niisama, kes luges raamatut, kes suitsetas plokkide kaupa sigarette. Minu paarimees voolis noaga näiteks kolm puidust lusikat.
Kuigi meie jagu sattus mõnel korral tulevahetusse ja isiklikult sain lasta neli salvetäit, ei teinud paljud mehed 11 päeva jooksul oma relvast mitte ühtegi pauku. Mitte sellepärast, et nad oleksid laisad, vaid sellepärast, et vastast lihtsalt ei olnud ega tulnud.
Üks võitluskaaslane ütles, et tänavusel Siilil osalemiseks polnud tarvis 8 või 11 kuulist intensiivset erialast väljaõpet, piisanuks ka sellest, kui anda suvalisele tüübile tänavalt relv kätte, viia ta metsa kännu peale ja öelda, et jälgi nüüd 15 järgmist tundi seda metsasihti ja siis mine magama. Tulemus oleks sama olnud.
Vastu võib öelda, et tõenäoliselt olekski kõikehõlmav sõda enamiku ajast niisama konutamine. Lisaks annan endale aru, et Siili ei korraldata vaid selleks, et üks tilluke jalaväejagu saaks nõrkemiseni söösta ja katta. Nii mastaapse õppuse eesmärgid on laiemad: testida, kui palju reservväelasi kohale tuleb ja kuidas neile relvade ja varustuse kätte jagamine sujub. Anda tuleproov staabile ja ohvitseridele, kes peavad hakkama saama suurte üksuste juhtimise ja paigutamisega maastikule.