Teadlased on juba ammu teadnud, et kui maakera hakkab kliimamuutuse tõttu soojenema, siis avaldub selle mõju kõige enam Arktikas. Sel on mitmeid põhjusi, millest olulisim on kliima tagasiside. Kui soojeneb Arktika, sulavad lumi ja jää ning maapind neelab rohkem päikeseenergiat, mitte ei peegelda seda tagasi kosmosse. See muudab pinna veel soojemaks, mis põhjustab veel enam sulamist ja nii aina edasi.
See ootuspärane eeldus on saanud tegelikkuseks, mida ma kirjeldan oma uues raamatus «Brave New Arctic» («Hea uus Arktika»). Soojenemise mõju on selgelt näha jäämütside ja liustike sulamises ning Alaska teede murenemises, kui nende alt sulab ära igikelts.
Ent paljudele tundub Arktika asuvat kuskil mõõtmatult kaugel ja lood sellest, mis seal toimub, ei puuduta nende arvates kuidagi nende elu. Eks ole ka raske omaks võtta, et planeet soojeneb, kui parajasti kühveldad viimase lumetormi hangi.
Kuna ma olen üle 35 aasta uurinud lund, jääd ja külmi kohti, on inimesed sageli üllatunud, kui ütlen, et olin kunagi üsna skeptiline arvamuse suhtes, nagu etendaks inimtegevus kliimamuutuses mingit rolli. Raamatus tutvustan oma karjääri kliimateadlasena ning nii enda kui ka nende teadlaste vaadete arenemist, kellega ma olen koos töötanud.
Kui ma alustasin tööd Arktikas, pidasid teadlased seda piirkonnaks, mille determinandiks on lumi ja jää ning mille kliima on küll mõnevõrra kõikuv, aga siiski üldiselt konstantne. 1990. aastatel taipasime, et see muutub, aga põhjuste selgitamine võttis aastaid. Praegu püüavad teadlased selgusele jõuda, mida Arktika muutumine toob kaasa ülejäänud planeedile ja kas meil on üldse kunagi veel lootust näha kunagist Arktikat.