Liberaalses demokraatlikus ühiskonnas ei ürita riik anda väärtushinnangut kodanike religioossetele valikutele. Asjaliku põhjuseta ei ole võimalik kuidagi piirata inimeste vabadust väljendada oma uskumusi just nii, nagu nad ise seda tahavad. Raske oleks leida üldist tunnustust leidvat põhjendust asuda vaimude väljaajamist ilmalike seadustega reguleerima.
Ent samal ajal oleks vastutustundetu eirata probleeme, mis võivad kaasneda mõne vaimude väljaajamise meetodiga. Teada on mitmeid traagilisi juhtumeid nii laste kui ka täiskasvanutega, kes on Ühendkuningriigis ja mujal saanud surma just eksortsismirituaalide tõttu. Samuti on rohkelt tõendeid inimeste kohta, kes enda arvates pidid läbi tegema rituaale, milleks nad ei olnud päriselt nõusolekut andnud, või kellele ei võimaldatud märkimisväärse aja jooksul arstiabi või muud laadi abi, mis pikendas nende kannatusi ja neid ümbritsevate inimeste masendust.
Seadused
Mõnes mõttes on Inglismaa ja Walesi seadused väga selged. Kui asi puudutab lapsi, siis laste väärkohtlemine on laste väärkohtlemine, millega seda ka ei põhjendataks. Kui laps kannatab või on oht, et ta võib kannatada, piisavalt tõsine, on võimudel otsene kohustus tegutseda.
Täiskasvanute puhul on asi tunduvalt keerulisem. Mõned religioossed grupid harrastavad niisuguseid eksortsismirituaale, millega kaasneb teataval määral vägivalda – tavaliselt eeldatakse sellistel juhtudel, et kurivaim on ihu enda valdusse võtnud ning selle väljaajamiseks tuleb ihu talle ebameeldivaks asupaigaks muuta.
See on eriti ohtlik, sest palveid peatuda võidakse tõlgendada deemoni, mitte kannataja suust tulevana. Neil juhtudel pole asja kohtusse jõudmisel abi arvatavasti ka nõusolekust, eriti kui ohver on saanud päriselt vigastada (suuremal määral kui «mööduv või tühine» vigastus).
Paljudes lääneriikides on eksortsistidel päris suur tegutsemisvabadus. Ja vaieldamatult püsib nende järele nõudlus. Ent arvestada tuleb, et tegemist on väga vana rituaaliga, mis peab kindlasti vastama ka tänapäeva seaduste nõuetele.
Inglise keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane
Märkus: Helen Hall on seotud Inglismaa kirikuga.