Taevalaotust silmitsedes on meid juba aegade algusest saati hämmastanud selle ilu ja määratu mõistatuslikkus. Loomulikult peetakse astronoomiat seetõttu sageli ka kõige vanemaks teaduseks, mis on inimesi tuhandeid aastaid innustanud. Taevaseid nähtusi kujutavad eelajaloolised koopamaalingud. Ning monumendid nagu Giza püramiidid ja Stonehenge näivad joonduvat täpselt põhiilmakaarte või nende punktide järgi horisondil, kus Kuu, Päike või tähed tõusevad ja loojuvad.
Praegu näib meil olevat raske ette kujutada, kuidas suutsid iidsed inimesed taolisi rajatisi ehitada ja suunistada. See on viinud paljude oletusteni. Mõned pakuvad, et eelajaloolistel inimestel pidid selleks olema mingid teadmised matemaatikast ja teadusest, samas kui teised koguni spekuleerivad, et neid õpetasid tulnukatest külalised.
Kuid mida me tegelikult teame sellest, kuidas mineviku inimesed taevast adusid ja kosmoloogia välja arendasid? 1970ndail rajatud teadusala nimega arheoastronoomia ehk kultuurastronoomia hakkab nüüd asjast arusaama looma. See valdkond ühendab eri teadusharusid nagu astronoomia, arheoloogia, antropoloogia ja etnoastronoomia.
Lihtsakoelised meetodid
Egiptuse püramiidid on ühed kõige muljetavaldavamad iidsed monumendid ja paljud neist on suure täpsusega suunistatud. Egüptoloog William Flinders Petrie korraldas 19. sajandil esimese Giza püramiidide täppismõõdistuse. Ta avastas, et püramiidide aluste kõik neli serva on suunatud põhiilmakaartesse, kusjuures kõigest veerandkraadise kõikumisega.
Kuid kuidas muistsed egiptlased seda teha oskasid? Alles hiljuti esitas Giza püramiide uuriv insener Glen Dash selle kohta selgitava teooria. Ta tugineb iidsele meetodile, mille puhul on ida-lääne suuna määramiseks tarvis üksnes varju heitvat vaia ja nöörijuppi. Dash ka visandab, mil moel juba ainuüksi selle lihtsuse tõttu võidi püramiidide ehitusel seda meetodit kasutada.