Toome näiteks õiguse elule ja tervisele, kehalisele autonoomiale, inimväärikale võrdsele kohtlemisele ilma diskrimineerimiseta, õiguse eraelule ja konfidentsiaalsusele. Loetelu peamistest sünnitusabisse puutuvatest inimõigustest pole siinkohal lõplik ega täielik ning samuti on erinevad õigused omavahel tihedalt põimunud, mõneti kattuvad ning on üksteise eeltingimused.
«Ära inise, hakka pressima!»
«Mida sa röögid? Siis sa küll ei nutnud, kui see titt sulle tehti!»
Kõigil inimestel on igas olukorras ning eluetapis õigus inimväärikale kohtlemisele. Sünnitusega seoses esineb palju stereotüüpset mõtlemist, näiteks «naised on emotsionaalsed ja ebastabiilsed – neile tuleb alati öelda, mida tegema peab», «kui naine tahab olla hea naine / hea ema, siis peab ta sõna kuulama isegi siis, kui mingi tegevus/sekkumine on talle arusaamatu või vastumeelne», «õige naine kannatab valu ära ja ei vaja valuvaigisteid», «tõeline naine teab täpselt, kuidas õigesti sünnitada», «beebi sündis halvas seisundis, sest naine oli laisk ega teinud koostööd», «ainult boheemlased, kes lapsest ei hooli, sünnitavad kodus» jne.
Stereotüübid võivad aga omakorda viia inimõiguste rikkumiseni. Inimõiguste kaitse ning ligipääs raseduse ja sünnitusega seotud teenustele ja abile peab olema tagatud kõigile sünnitajatele, hoolimata nende vanusest, nahavärvist, soo- ja seksuaalsest identiteedist, usust, tõekspidamistest, kodakondsusest, keeleoskusest, erivajadusest, sotsiaalmajanduslikust olukorrast, raseduse suurusest ning tehtud valikutest raseduse jälgimisel ja sünnituse juhtimisel.
Sünnitusega seoses esineb palju stereotüüpset mõtlemist, näiteks «naised on emotsionaalsed ja ebastabiilsed – neile tuleb alati öelda, mida tegema peab», «õige naine kannatab valu ära ja ei vaja valuvaigisteid», «beebi sündis halvas seisundis, sest naine oli laisk ega teinud koostööd», «ainult boheemlased, kes lapsest ei hooli, sünnitavad kodus» jne.