Kuluma kippuvaks teemaks on libauudised, mis eriti tugevalt on laineid löönud Ameerika Ühendriikides. Ajakirjanduse usaldusväärsus on saanud löögi ja valedest meedias teavad rääkida ka need, kes ise pole viimase aasta jooksul ühtki uudist lõpuni lugenud.
Üks osa probleemist on veebilehed, mille eesmärk ongi valede levitamine. Kuigi nad on ohtlikud, pole Eestis nendega suuri probleeme, sest loetavus pole kasvanud ohtlikult suureks. Küll aga on probleemiks valed ja spinnid peavoolumeedias.
Sisuliselt ilmub igas paberlehenumbris valesid – valefakte, valesid verbe, tehniliselt valesid kirjeldusi jne. See on täiesti loomulik, sest ka inimeste igapäev sisaldab palju valesid. Ütled, et saabud kell 18.05, aga tegelikult jõuad 18.03 või 18.07. Tavaelus jääb see talumispiiridesse.
Ka ajakirjanduses on teatud talumispiirid. Kui neid pidevalt ületada, siis hakkab see vaikselt närima usaldusväärsust. Meie töö ongi kontrollida fakte ja üritada jõuda tõeni. Just nimelt, üritada jõuda tõeni, mitte jõuda tõeni.
Seda ütlesin ka väiksele õele – et pean teatud ajaraamides otsima nii palju infot kui võimalik ja jõudma tõele nii lähedale kui võimalik. Info otsimisel on mõni ajakirjanik laisk, teine jälle pisidetailideni uuriv. Mõnel on rohkelt allikaid, teisel vaid üks.
Kogu karjääri jooksul Postimehes ja Eesti Päevalehes pole mul olnud mitte ühtegi kolleegi, kes oleks kasutanud talle antud avaliku sõna võimu meelega kurjasti ära. On tõesti olnud inimesi, kes pole pingutanud piisavalt, et tõele üldse lähedale jõuda.