Valitsuskabineti otsus kõlas küüniliselt ja öeldi otse välja: «Valitsuse poolt ei oleks kohane teha otsuseid, mis ajaliselt tuleb langetada järgmisel valitsusel ja riigikogul.» Teisisõnu, Jüri Ratase valitsus läks aastaks puhkusele (valimisvõitlusele). Milleks üldse teha otsuseid, kui järgmine valitsus võib neid ise teha. Ehk veelgi teisisõnu: milleks meile üldse selline valitsus?
Üks uurimatuse uurimise nähtus on ka tunnelist rääkimine, mis annab veel võimaluse protsessi kummipaela venitada. Olgem ikkagi realistid: kui Tallinn ei tule toime 20-meetrise Balti jaama tunneli hooldamisega, kuidas kujutada ette 7 km pikkuse tunneli hooldamist.
Eriplaneeringu erisugune käsitlemine
Eriliselt torkab silma, kuidas riik suhtub eriplaneeringu käivitamisse kahte moodi. Silla puhul ütleb valitsus: riigil pole mõistlik algatada ressursimahukas eriplaneering, kui selle tulemusena selguksid tegelikud arvud, mis ei pruugi püsiühenduse rajamise otsustarbekust toetada.
Samas algatati tselluloositehase kohta kiirkorras eriplaneering, teadmata, kuhu ja mida tahetakse üldse rajada. Sellist olukorda nimetatakse diskrimineerimiseks. Teisisõnu, sillaärimehi diskrimineeritakse puiduärimeeste suhtes. Sealjuures toetab küsitluse järgi silda 69 protsenti, tselluloositehast 37 protsenti küsitletuist.
Silla eelarvetuludesse tuleks peale sillamaksu kirjutada sisse ka krimiseriaalide (või kilplaste) väntamisest saadavad võimalikud tulud. Mõelda vaid, kui palju tulu oleks juba praeguseks laekunud Suure väina silla seriaalidega teenides, kui oleksime uskunud 2004. aastal tollase majandusministri Andrus Ansipi öeldut: «Saaremaa püsiühenduse loomine on enam-vähem selge, kuid sild ei valmi enne 2012. aastat.»
Aga jõudu uuringute uurijaile!