Eesti sattumine Ungari ja Poola kombel liberaalse demokraatia allakäiguteele oleks halvim, mis võiks juhtuda. Meid on seni halvimast päästnud õnnestunud põhiseadus, toimiv ajakirjandus ja koalitsioonivalitsused, leiab füüsik Peet Kask.
Tellijale
Peet Kask: mis kaitseks Euroopa demokraatiat? (26)
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jaanuaris avaldas ajakirja Economist vaatlusrühm (The Economist Intelligence Unit) oma järjekordse raporti demokraatiaindeksist 167 riigis aastal 2017. Economisti demokraatiaindeks on kõige usaldusväärsem ning põhjalikum omalaadsete seas, hinnates ühiskonna vabaduse astet mitmesuguste demokraatlike institutsioonide – näiteks valimiste, ajakirjandusvabaduse, sõltumatu kohtuvõimu – olemasolu, elujõu ning tõhususe järgi.
Ihaldusväärsed on indeksi väärtused üle 8 – sellest piirist alates paigutavad indeksi autorid riigi täisdemokraatiate klassi. Eesti jääb sellest piirist veidi allapoole, kuuludes oma skooriga 7,79 lonkavate demokraatiate (ingl flawed democracies) hulka.