Eestis on sellele stsenaariumile ehk kõige lähemale jõudnud Rakvere. Mõned aastad tagasi osales Rakvere ka ELi koostööprojektis Urb.Energy, millesse oli kaasatud viisteist partnerit kuuest riigist ning mille eesmärgiks edendada energiasäästlikku renoveerimist Euroopa Liidus kombineerituna linnapiirkondade ühtse arenguga. Linnavalitsus koostöös korteriühistutega soovis Rakveres terviklikult välja arendada linna ühe rahvarohkeima Seminari tänava piirkonna, sidudes kortermajade tervikliku renoveerimise ja linnaruumi.
Aastal 2017 said paljud Rakvere majad valmis, renoveerimiseks valmistub linnas sel aastal veel ligi 13 maja. Rakvere võib olla tõesti esimene linn Eestis, kus kõik või enamik maju saab lähiajal korda. Selle taga seisavad aktiivsed korteriühistud, kuid oluline roll on ka riiklikel renoveerimistoetustel, mida kogu Lääne-Virumaal taotles mullu 26 ühistut.
Mullune Housing Europe’i üllitatud Euroopa elamumajanduse ülevaade tõstab Eestis kõneldes esile tugevate korteriühistute ja riiklike renoveerimistoetuste olemasolu. Seda külmema dušina mõjus korteriühistutele mullu sügisel teade korterelamute rekonstrueerimise toetuse taotlemise peatamisest, kuna eelarveperioodi vahendid aastani 2020 olid selleks hetkeks taotlustega kaetud. Sihtasutusele KredEx oli selleks ajaks laekunud 460 taotlust summas ca 104 miljonit eurot toetuseks ettenähtud 102 miljonist eurost.
Juba praegu on raskes olukorras 200 ühistut üle Eesti, kel kõik ettevalmistused riikliku toetuse taotlemiseks tehtud ning, kes jõudsid ainuüksi projekteerimiseks kulutada üle 1,7 miljoni euro.
Eesti Korteriühistute Liidu poolt selle aasta alguses ühistute hulgas läbi viidud küsitlusest selgus, et küsitlusele vastanud ligi 200 ühistut oleks valmis oma korterelamute renoveerimiseks kogusummas investeerima 124,7 miljonit eurot. Ühistute poolt planeeritud, kuid saamata jäänud ja täna koheselt vajalik korterelamute rekonstrueerimise toetuse summa arvesse võttes vastajate poolt nimetatud planeeritavat rekonstrueerimise kogumaksumust ja planeeritud toetuse protsenti on 48,2 miljonit eurot. See tähendab, et korteriühistutel on valmisolek ja tahtmine kodud korda teha olemas. Kuid ilma riigi toetuseta jäävad head algatused pidama – juba praegu on raskes olukorras 200 ühistut üle Eesti, kel kõik ettevalmistused riikliku toetuse taotlemiseks tehtud ning, kes jõudsid ainuüksi projekteerimiseks kulutada üle 1,7 miljoni euro.
Kõige enam tegid rekonstrueerimise toetuse taotlemise ettevalmistamiseks kulutusi ja tunnevad kõige kiiremat vajadust rekonstrueerimise toetuse jätkumiseks korteriühistud Harjumaal, Lääne-Virumaal ja Tartumaal.
Ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo on teatanud, et taotleb riigieelarve strateegia menetlemise käigus korterelamute rekonstrueerimiseks täiendavaid vahendeid, mida saab kasutama hakata alates järgmisest aastast. Loodame parimat, sest korruselamute tervist tähelepanuta jätta ei saa – ühel hetkel võib see kurvalt kätte maksta nende elanike elule ja tervisele.