Iseteadliku Hiina musklite näitamist tasub läänel rahulikult jälgida, kirjutab reisihuviline Erki Loigom.
Ameerika presidendi Donald Trumpi värskelt kehtestatud kaitse- ja karistusmeetmed Hiina vastu intellektuaalomandi õiguste järgimise tagamiseks, Ühendriikide aasta jooksul ühest äärmusest teise kõikuv välispoliitika Aasias ning Xi Jinpingi ajastust kõnelevad Pekingi pikaajalised plaanid panevad sageli mõtlema, kuidas saavad lääneriikide ja idamaade käsitlused olla ajast nii erinevad. Mida on õpitud ajaloost, kuidas saadakse tänapäeval hakkama rivaliteediga ning mida on oodata või lausa karta tulevikult?
Kui lääne demokraatiates muutub poliitika valdavalt skeemi 5+5 aastat järgi, siis Aasias peetakse plaane perspektiivis 50+50.
1967. aastal kirjutas Valge Maja peremees Richard Nixon Ameerika ajakirjas Foreign Affairs, et «maailmas ei ole senikaua turvalisust, kuniks Hiina ei muutu». Ühendriikide riigipeal oli nende sõnade lausumiseks piisavalt põhjust. Hiina kodusõjas valiti kaotajate pool, Koreas taastasid status quo taas hiinlased ja Vietnami hiidpikk sõda oli järgus, kus aina enam tuli selgelt tunnistada allajäämist Hiina toetusega Põhja-Vietnami vägedele. Kui lääne demokraatiates muutub poliitika valdavalt skeemi 5+5 aastat järgi, siis Aasias peetakse plaane perspektiivis 50+50.
Tehnoloogia areng pigem sulgeb Hiinat
Aastail 1978–1992 Hiinat tegelikult valitsenud Deng Xiaopingi Draakonimaa maailmale avamise poliitika tähistas pöördepunkti ajaloos. Alates selle sajandi algusest on aga Ida-Aasia hegemooni liberaalne areng pigem pidurdunud.
Dengi teooria paarist avatud akna kaudu tuppa lendavast kärbsest osutus kontrolli alt väljuma kippuvaks putukate paljunemiseks. Seetõttu asus Hiina olukorda ohjeldama.
Tehnoloogia arengu ja info vabama liikumisega tundus kaasnevat pöördumatu mõju majanduslikule ja poliitilisele liberaliseerumisele, kuid Hiina võimud oskasid näha vabaturumajanduse hukutavat mõju autoritaarsele riigivalitsemismudelile Lõuna-Korea ja Taiwani näitel. Samuti oldi kursis Nõukogude Liidu lagunemise põhjustega. Vladimir Putin peab sarnast olukorda tagantjärele lappima ja seda proovivad hiinlased vältida.