Henrik Roonemaa: paned toas tule põlema ja seal on Amara seadus

Henrik Roonemaa
, kolumnist
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Robot Sophia.
Robot Sophia. Foto: Müncheni julgeolekukonverents

Postimehe arvamusliidrite lõuna eelmise nädala neljapäeval tuletas mulle meelde tehnoloogiamaailma vast üht kõige kuulsamat lauset ehk Amara seadust: me kipume tehnoloogia lühiajalist mõju ülehindama, aga pikaajalist mõju alahindama.

Ehk teisisõnu: USA teadlane Roy Amara ütles, et asjad muutuvad asjad tasahilju ja samm-sammult ning jõuavad siis lõpuks sellise tulemuseni, mida keegi poleks ealeski osanud ette näha.

Neljapäevastes ettekannetes oli ka kaks poolust, mille mõlemaga saab kõhklemata nõustuda. Karmen Turk ütles, et paneme toas tule põlema ja näeme, et kolli tegelikult ju ei ole ning tehisintellekt ei muuda kohe homme kõike. Kristjan Port aga näitas pilte elevandist ja pilvelõhkujate küljes kasvavatest taimedest ja jõudis järeldusele, et inimese aeg planeedil Maa saab otsa. Täitsa võimalik, et mõlemal on õigus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles