Kui aasta jooksul sellesse tselluloositehasesse veetav puidukogus ladustataks Tallinna-Tartu maanteele, oleks puiduvirn kogu teel viis meetrit kõrge.
Sõda Virumaale kavandatavate fosforiidikaevanduste vastu rivistas 1987. aastal Eesti. Lauldi: «Ei ole üksi ükski maa.» Juba aasta hiljem oli see fosforiidisõjas karastunud väesalk laienenud ja valmis ette võtma küsimusi palju avaramal rindel.
Olukord on keeruline, riigikogu valimisteni on aasta ning pole emotsionaalsemat ja haisvamat küsimust kui tselluloositehas.
Tartu linnapea Urmas Klaas (46) õppis fosforiidisõja ajal Räpina keskkoolis ja mäletab, kuidas Räpina paberivabrik Võhandu jõge mürgitas. Klaas käis meelsasti kalal ja kui paberivabrik oli jõkke lasknud, ujusid tema vanaisa majast Võõpsus mööda kalad kõhud ülespidi.
Võhandu suudmes, Võõpsust paari kilomeetri kaugusel on keset järve enne Venemaad väike – kõigest 11 hektarit – Salusaar. 2007. aastal, kui Tallinnas kees pronkssõdurimöll, omandas saare Edgar Savisaare firma.
Vanaisa aerupaati juhtiva kogenud sõudjana oli Klaas enne seda kuulsusrikast tehingut mitu korda Salusaarel käinud ja sinna oma külalisi viinud.
Tartu linnavolikogu esimees Aadu Must (66) oli Edgar Savisaare lähim sõber ja võitluskaaslane juba ülikooli päevist. Must oli Tartu ülikoolis Urmas Klaasi õppejõud. Neil on 20 aastat vanusevahet. Ajaloolased. Klaas on olnud riigikogus kaks koosseisu, Must on seal tänini, juhtides kultuurikomisjoni. Kumbki neist pole poliitikataeva A-kategooria täht.
Must kaitses aasta enne fosforiidisõda väitekirja «Sindi linn ja 1. detsembri nimeline vabrik, 1833–1983». Ilmselt oli Must fosforiidisõja järel ja Rahvarinde hiilgeajal vähemalt nii palju tuntud, et valiti 1989. aastal esimest korda Tartu linnavolikokku, mille esimees on ta olnud vaheaegadega 15 aastat.