Viimased tuhat aastat Eesti ajaloos näitavad, et kõige pikem rahuaeg on olnud meil ligi kakssada aastat. Statistika mõttes iseenesest sõja taaskordumise võimalus null ei ole, aga kui kõik läheb hästi, siis on meil mitu põlvkonda, kes seda ei näe, leiab kommunikatsiooniekspert Ilmar Raag kolumnist Ahto Lobjakale antud usutluses.
Intervjuu on osa Postimehe arvamustoimetuse videoprojektist «Eestlane küsib Google'ilt, Postimees asjatundjalt». Kommunikatsiooniekspert Ilmar Raag vastab videosarja kaheteistkümnendas osas küsimusele, kuidas Eesti võidab sõja. Kuna videos näeb vaid arutelu väikest osa, avaldame Ilmar Raagi ja Ahto Lobjaka vestluse täismahus:
Ahto Lobjakas (edaspidi A. L.): Miks peaks Eesti üldse sõtta sattuma, on kohe mu vastuküsimus.
Ilmar Raag (edaspidi I. R.): Ma vastaksin samamoodi: miks peaks. Aga kui püüda sellele küsimusele mingil moel läheneda, siis esimene asi on see, et ega lihtsat vastust nagunii ei ole. Pigem vastavad sõjateoreetikud või need, kes päriselt planeerivad, tõenäosuste keeles. Ja tõenäosusest võime näite tuua ajaloost.
Võtame viimased tuhat aastat Eesti ajaloos, kus kõige pikem rahuaeg on olnud nibin-nabin kakssada aastat. See tähendab statistika mõttes, et iseenesest sõja taaskordumise võimalus null ei ole. Aga kui kõik läheb hästi, siis on meil mitu põlvkonda, kes seda ei näe.
A. L.: Mul on kaks mõtet selle peale. Üks on selline pseudomõte, et iga sõda on ikka sõjapidaja peas. Vaevalt on sõda stabiilne nähtus läbi ajaloo. See, mis juhtus sada aastat tagasi, ja need sõjad viissada aastat tagasi ja nii edasi – nad ei kordu enam sarnastena kindlalt. Arvan, et oleme sõja mõistega edasi liikunud. Ka sina oled tegelenud sõjaga hoopis teises vormis, räägime infosõdadest. Võib-olla see küsimus tähendab ka seda, ma ei tea.