Me ei vaidle selle üle, kas alkoholi liigtarvitamine on üks peamisi maksatsirroosi ja vähivormide, neuropsühhiaatriliste seisundite ning vigastuste teket soodustav tegur. Kuid me peame aru saama, et lisaks neile haigustele toob alkoholi tarvitamine kaasa veel mitut liiki kahju, millega tuleb tegeleda.
Meil on eesmärk viia alkoholi tarbimine püsivalt alla kaheksa liitri absoluutset alkoholi elaniku kohta aastas. Koguse hoomamiseks olgu öeldud, et kaheksa liitrit absoluutset alkoholi on 20 liitrit viina või 157 liitrit õlut või 62 liitrit veini.
Esiteks otsene majanduslik kahju, mis hõlmab tervishoiukulutusi, nagu hospitaliseerimine, ambulatoorne ravi, hooldusravi, ravimid. Samuti on palju kulusid õigussüsteemis, kriminaalsete tegevuste tõttu, näiteks joobes juhtimine.
Teiseks kaudsed kulud ja kahjud. Need on seotud tootlikkuse vähenemisega töölt puudumise tõttu, halvenenud töökvaliteediga ja töötusega. Enneaegse surma tõttu väheneb tööealiste inimeste tööaastate arv. See on teema, mis vägagi puudutab kõiki tööandjaid, sealhulgas ka alkoholitootjaid.
Kolmanda ehk immateriaalse kahju alla liigituvad lähedastele ja perele põhjustatavad kannatused ja hingevalu ning üldiselt halvenenud elukvaliteet.
Alkoholisurmasid pelgalt teadlikkuse tõstmisega ära ei hoia
Alkoholist tingitud kahjusid kokku võttes tuleb rääkida nii surmadest, mis on tingitud riskikäitumisest kui ka otseselt alkoholi mõjust tervisele, mille tagajärjel inimene sureb.
Kui 2014. aastal suri 703 inimest alkoholiga seotud põhjuste tõttu, siis 2015. aastal suri 662 ja 2016. aastal 635. 2017. aasta esimesed kümme kuud kinnitavad alkoholiga seotud surmajuhtumites sarnast langustrendi.