N, 8.12.2022

Martin Mölder: noored tagasi paremale?

Loe ka teisi lugusid Eesti noorte täiskasvanute põlvkonnast - «Kelle nägu on teise aastasaja Eesti?»
Martin Mölder
, politoloog
Martin Mölder: noored tagasi paremale?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Eesti inimeste ideoloogiline enesemääratlus parem-vasak skaalal 2004-2017.
Eesti inimeste ideoloogiline enesemääratlus parem-vasak skaalal 2004-2017. Foto: Martin Mölder

Eestis on noored olnud pigem parempoolsed. Kui paar aastat tagasi võis tunduda, et see muutub, siis nüüd saaks sama hästi väita, et kõrvalepõige vasakule oli erand, kirjutab Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Martin Mölder.

Eesti inimeste ideoloogiline eneseteadvus on 2000. aastate keskpaigast tänapäevani märkimisväärselt muutnud. Alla 25-aastased on viimasel kümnendil palju jõulisemalt liikunud vasakule kui vanemad inimesed. Samas paistab, et 2016. ja 2017. aasta jooksul on kõik koos astunud paar selget sammu tagasi paremale.

Eurobaromeetri raames on Eestis alates 2004. aastast läbi viidud suur hulk küsitlusi, kus inimestel on palutud ennast vasak-parem-skaalal (1–10) määratleda. Võib eeldada, et sellel skaalal on peaasjalikult majanduslik tähendus. Käesolev tugineb 65 sellisel küsitlusel, mis hõlmasid 15-aastasi või vanemaid Eestis elavaid inimesi. Nende tulemusi on näha siin välja toodud joonisel. Üksikud punktid näitavad ühe küsitluse keskmist ning jooned ajalist suundumust kõigi küsitluste lõikes.

Kui Eesti liitus 2004. aastal Euroopa Liiduga, paigutas eestlane ennast vasak-parem-skaala keskele. Noored olid keskmisest natuke parempoolsemad, vanad vasakpoolsemad ning vahe nende kahe vahel selge. Kuni 2007.–2008. aasta majanduskriisi ja selle mõjude avaldumiseni toimus väga tugev ja selge liikumine paremale. Kui majanduslikud mesinädalad lõppesid, jäi seisma ka parempööre ning hakati aeglaselt, kuid järjepidevalt vasakule liikuma.

Selge erinevus parempoolsemate noorte ja vasakpoolsemate vanemate inimeste vahel püsis kuni umbes 2013. aastani. Noorte liikumine vasakule oli palju jõulisem ning seetõttu kaotasid nad oma kindlalt parempoolsema profiili. Viimase paari aasta jooksul on näha, et mõlemad vanusegrupid on hakanud tagasi paremale liikuma. Kusjuures noorte puhul tundub see liikumine praegustel andmetel palju tugevam. Kas noored liiguvad tagasi sinna, kus nad oli enne – selgelt paremale?

Mitmele ajaloolisele poliitikule on omistatud ütlust, mis on üldkujult selline: „Kui sa oled noor ega ole vasakpoolne, siis sul ei ole südant; kui sa oled vana ja vasakpoolne, siis ei ole sul mõistust.“ Ehk noored inimesed kipuvad olema pigem vasakpoolsed ja vanemad parempoolsed. Pole tähtis, mis on selle üldine tõeväärtus. On selge, et Eestis on see olnud vastupidi. Noored on olnud pigem parempoolsed. Kui paar aastat tagasi võis tunduda, et see muutub, siis nüüd saaks sama hästi väita, et see kõrvalepõige vasakule oli erand.

Märksõnad
Tagasi üles