Eelmise aasta oktoobris alustas Prantsuse kohus 17,8 miljoni USA dollari uurimist, mille oli aastail 2008–2011 kandnud Prantsusmaale üle Danske Banki Eesti haru.[1] Aruandest, mille avaldas kuu aega hiljem organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teavitamise projekt (OCCRP), selgus, et Danske Banki siseaudiitorite kinnitusel olla panga Eesti haru «talitanud selges vastuolus rahapesueeskirjadega» 2,9 miljardi USA dollari suuruses Aserbaidžaanist alguse saanud rahapesuskeemis.[2]
Eesti valitsuse finantsuurijad uurisid asja ja andsid Danske Banki arvatavast rahapesust Eesti valitsusele teada juba 2015. aastal, aga seni ei ole nende uurimistulemusi avalikustatud.
OCCRP aruande põhjal võib järeldada, et Magnitski kaasusega seotud varad, mida väidetavalt Danske Banki Eesti haru liigutas, kujutasid endast ainult osakest palju suuremast probleemist.
Eesti jurist ja korruptsiooniga võitlemise aktivist Jaanus Tehver ütleb, et «17 miljonit dollarit, mida prantslased uurivad, on kõigest palju suurema jäämäe tipp». Ta on enda sõnul tõsiselt mures, et Eesti valitsus ei võta ei seda juhtumit ega laiemalt probleemi seoses Venemaa, Aserbaidžaani või mis tahes muu raha pesemisega sugugi tõsiselt.
Ehkki muidu korruptsioonivastases võitluses silmapaistev (Eesti asub Transparency Internationali edetabeli järgi maailma 25 kõige vähem korrumpeerunud riigi seas), on Eesti võimud olnud Danske Banki küsimuses iseäralikult kidakeelsed. Niisugune vaoshoitus on pannud mõnedki aktivistid tõsiseid küsimusi esitama.
«Eestil on väga hea maine tänu läbipaistvusele ja valitsuse otsus kehtestada globaalne Magnitski seadusandlus on näidanud, et nad sammuvad rahvusvaheliselt esirinnas,» sõnab aktiivne inimõiguste kaitsja ja korruptsiooniga võitleja Bill Browder. «Eesti peaks selle üle uhke olema ning jätkama edasiliikumist valitud rajal, lisades Magnitski sanktsioonide nimekirja uusi nimesid.»