Nüüd on see päev koitmas. Sel nädalal tegi kaitseminister Jüri Luik seni vaid kuulujutu tasemele jäänud info ametlikuks, teatades, et paneb valitsusele ette nimetada järgmiseks kaitseväe juhatajaks brigaadikindral Herem.
Kui püüda selgitada valiku kriteeriume, siis sisuliselt kuulutati kaitseväes välja hange koodnimega «sada protsenti Eesti toode». Hankel oli kolm lihtsat ja olulist tingimust: iseseisvas Eestis omandatud militaarharidus, ainult Eesti kaitseväes teenimine ja aktsendita eesti keele rääkimine. Ning jah, selliste eelduste seadmisega välistati nimme ports kõrgeid kaitseväelasi vanemast põlvkonnast.
Põhjus, miks minister Luik tuli oma teatega lagedale 11 kuud enne seda, kui kindral Herem võiks end kindral Terrase kabinetis sisse seada, seisab selles, et suvel kukub paljude kaitseväelaste rotatsiooniaeg ja uus inimene tuleb saata näiteks NATO peakorterisse, staabiohvitseriks Iraaki, kaitseatašeeks Saksamaale või järgmist brigaadi või pataljoni juhtima. Seega annab pikk ettevalmistusaeg järgmisele juhatajale võimaluse panna rahulikult kokku oma meeskond.
Aga kes see Herem üldse on?
Kaitseminister on iseloomustanud kindral Heremit kui liidriomadustega ohvitseri, kes tunneb läbi ja lõhki mobilisatsioonisüsteemi ning on tõestanud, et suudab arendada reservarvmeed. Teisisõnu on kindral Herem olnud kaitseväega seotud 1992. aastast ja selle aja jooksul õpetanud Kuperjanovi jalaväepataljoni rühmaülemana ajateenijatele söösta-katat ning hiljem juba Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustes seda, kuidas 900 jalaväelasega manööversõda pidada. Vaid kaks kuud pärast Heremi saamist Kirde kaitseringkonna ülemaks algas sõda Gruusias ja mingist mugavast sisseelamise ajast ei saanud enam juttugi olla.