PBK esindaja Eestis: meid süüdistatakse ebaõiglaselt

PBK esindaja Eestis Margus Merima.

FOTO: Sander Ilvest

Viimastel nädalatel on Eesti avalikkuses palju kõneainet pakkunud Tallinna maksumaksjate raha eest eetriaja tellimine telekanalis PBK. PBK esindaja Eestis Margus Merima leiab, et etteheited on ebaõiglased.

-Praegu räägitakse peale PBK ka palju ETV+st. Miks on nii, et PBK on tipus, aga kahe aasta eest suure eufooria saatel tegevust alustanud ETV+ põhjas?

Siin on terve hulk põhjuseid. ETV+ juures on tehtud vigu ja tehakse ka praegu. Ka turg on kümne viimase aastaga palju muutunud. Nullist telekanaleid käima panna pole lihtne, nagu see oli kümme või viisteist aastat tagasi.

-Isegi riigi rahakoti najal?

See raha tundub võib-olla suur, aga kui tahaks tõepoolest tulemust saavutada, peaks seda palju rohkem olema. See ei ole nii lihtne.

-Teie kanali juht Anton Blinov ütles, et Eesti riik võiks selle raha parem PBKle anda. Oletame, et see raha toodakski teile. Mida selle eest saaks?

Kui Eestis olid pronksiöö sündmused, siis lõppes see ETV2 käivitamisega, millest tuli hoopis midagi muud…

-Kordussaadete kanal.

Jah, mida iganes. Kuid ka toona oli see teema üleval ja me kohtusime ametnikega ja poliitikutega ning pakkusime koostööd. Täpselt sama oli pärast Ukraina sündmusi, mis käivitasid ETV+. See asi polnud nii, et andke raha PBKle, vaid me oleme ikkagi meediaorganisatsioon ja võime teha kas uue kanali või leida muid lahendusi. Me olime väga avatud sellele.

-Kas Eesti riigi poolt mingi huvi ka oli?

Ei olnud. Kuulati ära ja seal oli mingi komisjon, kes arutas ja otsustas. Aga ei midagi. Oleme omalt poolt variante pakkunud. Oleme äriettevõte ja meil on omad eesmärgid…

-Teenida kasumit?

Jah, kuid siin polnud kindlasti seda, et propaganda või midagi. Jutt käis ju vastupidisest propagandast. Meie poolt ei olnud mingit probleemi, kuid mingit huvi selle vastu ei olnud.

-Mis on PBK edu taga? Kas see toodang, mis Pervõi Kanalist tuleb või teie omatoodang? Pervõi Kanali direktor Konstantin Ernst on ju legendaarne mees selle poolest, et oskab intuitiivselt ära arvata vene vaataja keskmise maitse.

Nii ja naa. Meie Eesti uudised on kanali üks vaadatumaid saateid. Tuleb arvestada, et telekanalit ei tee päevas vaid üks või poolteist tundi, vaid see on terve hunnik tunde, siis on vaja see ära täita kvaliteetse materjaliga, mis inimestele meeldiks. Siin on osa vastusest ka ETV+ küsimusele: ühe või kahe saatega kanalit ei tee. Seepärast on meie ärimudel võtta doonorkanalist sisu ja teha ise midagi juurde ning adapteerida seda siinsele turule.

-Nii et Pervõi Kanal on teile doonor?

Puhttehniliselt küll. Meil on leping Pervõi Kanal Vsemirnaja Setiga, millel on Pervõi Kanali saadete õigused väljaspool Venemaad. Ostame põhimõtteliselt hulgi sisse ja siis vaatame, kuidas saame seda ümber mängida. Kommentaarid, et Venemaa telekanalid meile midagi topivad, on jama. Tegelikult küsivad nad selle eest raha ja mitte vähe.

-Viimastel nädalatel nii palju kui on PBKst räägitud ja kirjutatud, siis rääkijatel-kirjutajatel läheb omavahel kogu aeg sassi PBK ja Pervõi Kanal. Kas teie vaatajatel on ka probleeme nende eristamisega?

Meie vaatajatel pole mingeid probleeme. Põhiliselt teevad vigu poliitikud ja kommentaatorid. Ma arvan, et mitte selle pärast, et nad ei teaks, aga meelega. Kui võtta viimase kahe nädala poleemika, siis võtta selle käima tõmmanud Raul Rebase artikkel, siis ma ei usu, et ta on rumal, vaid ta teab seda ise väga hästi. Ta võttis ette mingisuguse Ukraina uuringu, aga Ukrainas pole ju PBK, vaid Pervõi Kanal…

-Uuring valmis koostöös Eesti partneritega ja seepärast jälgiti ka PBKd. Nii on uuringu tegijad ise selgitanud. Ma helistasin neile. Uuringut esitletakse Eestis veebruari algul.

Ma ei tea, kuidas nad said seda jälgida…

-Kolme aasta vältel jälgiti kolme suurt Vene telekanalit ja valikusse oli võetud ka PBK.

Neid asju aetakse Eestis segi järjekindlalt. Vene kanal ja Venemaa kanal…

-Aga kuidas te ise end defineerite? Olete te Läti või Inglise kanal? Või Baltikumi kanal?

PBK on Baltikumi kanal. PBK tegutseb Lätis väljastatud litsentsi alusel ning väljastab kolme signaali: Eesti, Läti ja Leedu oma. Meil on erinevad saated, erinev reklaam.

-Aga firma on registreeritud Suurbritannias?

Lätis. On ka Inglismaale registreeritud firma ja osa meie kanaleid on sealt Ofcomi litsentsi saanud. Kuid sellel on omad põhjused, mitte et me sooviksime millestki kõrvale hiilida. Ofcom kontrollib väga põhjalikult tegevust.

-Viimastel nädalatel PBKle osaks saanud etteheited põhinevad sellel, et esiteks on Eesti kajastus Pervõi Kanali uudiste ja poliitikasaadetes 80 protsendi ulatuses negatiivne ning teiseks on teie omasaadetes tugev Keskerakonna kalle. Kuidas kommenteerite?

Me oleme Eesti uudiseid teinud üle kümne aasta ja kui see asi käima läks, siis oli meil arutelu, kus me otsustasime, et välisuudiseid me ei tee ning võtame oma programmi «Vremja», kus on olemas välisuudised.

-«Vremja» saates kirutakse põhiliselt mädanevat läänt. Niipalju, kui ma olen seda jälginud.

Ma ei kommenteeriks seda. Meie otsus põhines sellel, et me ei suuda toota välisuudiseid ja jätame selle lahenduse. Jah, seepärast on meid palju kirutud, kuid sellise otsuse me tegime.

Mis puudutab Keskerakonda, siis ma arvan, et kogu viimaste nädalate poleemika läks lahti sellest, et Tallinna linnavalitsus tegi oma järgmise aasta eelarvet ja seal on mingi summa plaanitud saadete ostmiseks. Nad on varem ka PBKlt saateid tellinud. See ei ole meie asi öelda, kui meilt tellitakse mingi saade, kui palju peab seal on linna sisu ja erakonna sisu. Kui üks erakond on linnas võimul, siis ongi keeruline öelda, kus üks lõppeb ja teine algab. Eriti kui linnaametnik on partei liige.

Meile tundub, et PBK on toodud mängu ebaõiglaselt ja meile esitatakse liiga palju süüdistusi.

-Teile ei saagi midagi ette heita, teie eesmärk on kasumit teenida. Te olete ju kapitalistid.

Põhimõtteliselt küll. Me oleme rõõmsad, kui keegi tahab saadet osta ja eetriaja eest maksta. Ühelgi telekanalil pole liiga lihtne oma eelarvet täis teenida. See lihtsalt on nii. Ostetud sisu peab olema lihtsalt seaduslik ja kui see on seaduslik, siis las tellija tellib.

-Linna tellitud saated kukuvad sellised välja, nagu nad on, kuna see, kes maksab, tellib ka muusika?

Põhimõtteliselt küll. Kui tahate mingit saadet tellida, siis me vaatame, millal see eetriaeg on ja siis räägime loomulikult hinnast. Kui näeme, et see pakub vaatajale huvi, siis oleme nõus. Vaatame seega kaht poolt: tulu ja vaatajate maitset.

-Kas mina saaksin «Nasha Stolitsasse» eetriaega osta nii, et mind näidataks seal, saate aru, ilusti? Kuidas ma lõikan linte läbi ja aitan vanureid üle tee. Kas see oleks võimalik?

Ma arvan küll. Kui te kandideerite Keskerakonna ridades…

-Ma läheks pigem oma valimisliiduga. Näiteks Taavi Minniku Õigus või midagi sellist.

Siis peate rääkima ikkagi Tallinna linnavalitsusega, kas te sobite saatesse. Meie seda ei otsusta.

-Aga äkki ma saaksin mingi teise kokkuleppe teiega, et mujale saaks minu näo panna?

No, võimalik. Kuhugi mujale, jah.

-Peaasi, et ma oleks selline kangelaslik ja ilus, et valijale meeldiks.

Vene keeles oleks mõistlik esineda…

-Sellega ma saan hakkama.

Siis peaks olema põhjused, saabuvad valimised näiteks.

-Jah, valimisteks ma mõtlesingi.

Kui me räägime reklaamist, siis valimiste ajal reklaamisid meil ka sotsiaaldemokraadid ja IRL. Reformierakond vist ka. Põhimõtteliselt on meil valimiste ajal ikka suurimad erakonnad reklaami tellinud.

-Aga linna propagandasaadete eest te ei vastuta?

Me vastutame selles mõttes, et seal ei oleks midagi kriminaalset, sest kanal on ka selles mõttes kaasvastutav. See on, nagu teil ajalehes. Te vaatate, et see mingit kohtuasja kaasa ei tooks, aga muus osas on tegemist inimese arvamusega.

-Te edastate Pervõi Kanali uudistesaadet «Vremja». Kui Eesti satuks umbes samasse olukorda, kui Ukraina kolme aasta eest – massiline desinformatsioon vene kanalites, üleskutsed jne –, siis kas inimestel jääks «Vremja» PBKst nägemata?

Sellist olukorda pole olnud ja pole oodata.

-Ukrainas seda ka ei oodatud.

Meil on võimalus mingeid asju mitte edastada, sest meil on õigus otsustada, mida näitame ja mida mitte. Ning me oleme lojaalsed Eesti vabariigile, meil on siin registreeritud ettevõtted ja…

-«Vremja» tegijad ei ole ju Eesti vabariigile lojaalsed.

Siis teeksime otsuse, mis lähtuks meie tulust ja heaolust ning meie parimast äranägemisest. Praegu ma ei oska täpselt vastata…

Tagasi üles