Seestpoolt vaadates võib mõiste «lihtne ettevõtluskeskkond» oma enesestmõistetavuses kergesti nii abstraktseks muutuda, et ei tähenda enam peaaegu midagi. Ning siis on juba lihtne – iga kord siiralt head soovides – seda abstraktset lihtsust väikeste, peaaegu märkamatute tükikestena laiali tassida.
Kuid väljastpoolt vaadatakse meid teise pilguga, külmalt kalkuleerides ja ilma romantilise enesemüüdi roosade prillideta. Seal nähakse ressurssi, mille üle pärismaalased küll piiritult uhked, kuid mis iga aastaga erineb üha vähem naabrite pakutavast.
Meie tööjõud pole enam silmatorkavalt odav ega veel silmatorkavalt haritud. Asukoht on ühtviisi niru nii majanduslikul kui poliitilisel kaardil. Maast ei voola naftat ega pudene kulda. Isegi meie ühendus Euroopa pealinnadega jätab soovida. Väljakutsetest meil puudust ei tule.
Lihtne, kiire ja tõhus keskkond äri tegemiseks on väga kõva argument. Lihtne ettevõtluse alustamine, lihtne maksukeskkond, lihtne õigusruum, lihtsad töösuhted, lihtne riigiga suhtlemine ja tõhus kohtusüsteem on komplekt, millest ei unista üksnes Kolmanda Maailma, vaid ka enamiku Euroopa Liidu riikide ettevõtjad.
Seetõttu peame oma ainsa ressursiga ümber käima nii nagu hinnalise taastuva loodusvaraga: mitte laastama, mitte peitu viima, vaid heaperemehelikult hoides ja kasutades võtma temast maksimumi praeguste ja järgmiste põlvkondade hüvanguks.
Eraisiku 6000 maksuastet ei sündinud pahadest kavatsustest. Maksuametniku kõhutunde järgi kusagile kümne ja saja tuhande euro vahele määratav kohustuslik tagatisraha kütusefirmadele ei sündinud pahadest kavatsustest.