Me ei pea alkoholipoliitikas ilmtingimata eeskuju võtma rangete regulatsioonidega maadest nagu Soome, kus tarbimine hoolimata karmidest piirangutest on praegu suuremgi kui meil (10,8 liitrit vs meie 9,9 eelmisel aastal). Uurime parem neid maid, kus tarbimine on aja jooksul nihkunud allapoole sellest tasemest, mida Eestigi ihaldaks.
Näiteks veinimaa Itaalia on läbi teinud suure ime tarbimise vähendamises: 70ndatel tarbitud 20 liitrist alkoholist vanema kui 15-aastase elaniku kohta on stabiilse alanemise tulemusena saanud 6–7 liitrit. Itaalia on üks liberaalseima alkoholipoliitikaga riike oma madalate aktsiisimäärade ning minimaalsete müügi- ja reklaamipiirangutega, ka alkoholi tarvitamise vanuselised piirid on ebamäärased. Üldse olid eelmisel kümnendil alkoholitarvitamise langetajad pigem veiniriigid (WHO).
Parim eeskuju oleks aga eestlastele olemuselt lähedasem Island, mis pole küll veiniriik (pigem õlleriik), kuid ka seal on suudetud tarbimine alla 6–7 liitrile tuua. Islandlased on 20 aastaga nii head tööd teinud, et nende teismelised on mitmete alkoholi ja ka muude uimastite tarvitamise osas heas mõttes Euroopas viimasel kohal (Alcohol use Among Adolescents in Europe, 2017).
Seal on küll karmim alkoholipoliitika, kuid võtmekohaks peetakse üldist terviseedendust eesotsas paremate vaba aja veetmise võimaluste loomisega. Ideid saadi ka sõltuvushäireid uurivatelt psühholoogidelt, kes osutasid, et inimestele meeldib oma teadvuseseisundeid muuta, ja eriti teismeliste jaoks on alkohol üks emotsioonidega toimetulemise vahend.
Kui nüüd teismelistele (kes pole veel n-ö ära rikutud) pakkuda ajukeemia muutmiseks alternatiivi mingi hobi või sportimise näol, õpetab see talle adaptiivsemaid toimetulekuviise ja täidab toredasti ka aega, mis muidu kampades jõlkumisele ja joomisele kuluks. Uskumatu, aga ennetusprogramm «Youth in Iceland», mis sisaldas ka akoholimüügi piiranguid, reklaamikeelde ja lapsevanemate harimist, toimiski! Kui 1998. aastal oli 15–16-aastastest eelmisel kuul purjus 42 protsenti, siis 2016 oli see näitaja kõigest viis protsenti. Ka kanepitõmbamine ja suitsetamine vähenesid drastiliselt, vastavalt 17 protsendilt seitsmele ja 23 protsendilt kolmele protsendile.